Smakosze.pl
kaucja

canva/ juliedeshaies

Kaucje za butelki: padła wstępna data wprowadzenia nowej regulacji

15 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Wprowadzenie kaucji za szklane i plastikowe butelki jest już niemal przesądzone. Media podają, że nowa regulacja wejdzie w życie najprawdopodobniej już 1 stycznia 2022 roku. Co już wiemy na jej temat? Pojawiły się już pierwsze szczegóły nowego proj

Założenia nowego projektu zostały pierwszy raz zaprezentowane na "Forum Rozwoju Lokalnego". Kwestia wprowadzenia kaucji za plastikowe oraz szklane butelki jest już niemal przesądzona.

Nowa regulacja najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Co już wiemy na jej temat? Poniżej zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje.

Kaucja za butelki - pierwsze szczegóły

Według doniesień medialnych kaucją miałyby być objęte szklane butelki o pojemności 1,5 litra oraz plastikowe do maksymalnej pojemności 3 litry. Na razie nie ma jeszcze oficjalnych informacji, jak system miałby wyglądać w praktyce.

Wiele emocji wzbudza m.in. kwestia kwoty kaucji. Eksperci uważają, że powinna być ona opłacalna zarówno dla producentów, jak i dla konsumentów. Prawdopodobnie będzie ona wynosić od 50 groszy do 2 złotych. Nowa regulacja wiąże się z niemałą rewolucją w sklepach spożywczych. Co się zmieni?

Rewolucja w sklepach spożywczych

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w każdym sklepie spożywczym pojawi się specjalny automat do odbioru opakowań. Jest to rozwiązanie, które jest obecne w wielu krajach Europy Zachodniej.

Wprowadzenie kaucji za szklane i plastikowe butelki jest już niemal koniecznością. Przemawiają za nią zarówno powody ekonomiczne, jak i ekologiczne. Poniżej zdradzamy, czemu to rozwiązanie jest istotne dla każdego konsumenta.

Kaucja za butelki - jakie są powody jej wprowadzenia?

Na wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki odpowiada z pewnością aktualna sytuacja ekonomiczna. Spowodowane trwającą pandemią przestoje w fabrykach oraz coraz wyższe ceny tego surowca zmuszają do poszukiwań nowych rozwiązań.

Dodatkowo kaucja umożliwi recykling zużytych opakowań. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które sprawi, że wykorzystane już butelki zyskają "drugie życie". Co istotne według badania przeprowadzonego przez Instytut Pollster aż 74% Polaków opowiada się za taką regulacją. Wszystko wskazuje na to, że nowe prawo spotka się ze sporą aprobatą społeczeństwa. Będziemy na bieżąco informować o kolejnych potwierdzonych szczegółach w tej sprawie.

Polecamy również nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in.  o obowiązujących obostrzeniach w sklepach spożywczych oraz wysokich cenach warzyw.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money/ wiadomosci handlowe/portal komunalny

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >