Knedle ze śliwkami - niezapomniany smak dzieciństwa
Knedle nie zawsze były ze śliwkami
Knedle to potrawa pochodząca z Niemiec, ale tam podaje się ją z mięsem. To w Polsce zaczęto nadziewać je śliwkami, więc powstały knedle ze śliwkami, podawane z kwaśną śmietaną lub zasmażką, podbijały serca dzieci i dorosły w całym kraju. Dziś przygotuwje się je coraz rzadziej, więc nie pozwól, aby tradycja upadła i przyrządź swoje knedle ze śliwkami wraz z naszym przepisem! Przenieś się w świat dzieciństwa w parę krótkich chwil za sprawą smaku i zapachu knedli ze śliwkami.
Czego potrzeba do kndeli ze śliwkami
Najważniejszym składnikiem knedli są oczywiście śliwki, ale także dobrej jakości ziemniaki z których przygotujesz kluski.
Składniki:
- 500 g ziemniaków- 260 g śliwek węgierek- 1 jajko- 125 g mąki- łyżka mąki ziemniczanej- sól- przyprawa korzenna- cynamon- 5 łyżek masła- 5 łyżek bułki tartej- kwaśna śmietana- cukier puder (opcjonalnie)
Przygotowanie knedli ze śliwkami
Ziemniaki obrać i ugotować tradycyjnie w osolonej wodzie, następnie odcedzić i rozgnieść praską do ziemniaków, zostawić do ostygnięcia.Śliwki umyć, przekroić do połowy, ale nie rozłączać! Wyciagnąć pestki, nasypać do środka odrobinę cynamonu i przprawy korzennej.Na stolnicę wysypać mąkę, dodać ostudzone ziemniaki, dodać jajko, szczyptę soli oraz mąkę ziemniaczaną, wyrobić na jednolitą masę bez grudek.Wyrobić z kwałaków ciasta małe kulki, a następnie rozgnieść je na dłoni na cieńki placek do którego wsadzamy śliwkę i zawijamy szczelnie. Kuleczki odkładamy na oprószoną mąką stolnicę.Powtarzamy czynność, aż skończy się nam ciasto lub śliwki.W garnku gotujemy dość sporą ilość wody, solimy i na wrzątek wrzucamy knedle partiami, aby się nie skleiły, trzymać do ponownego zagotowania, a potem jeszcze gotować przez 5 minut po wypłynięciu knedli na wierzch.Knedle wyciągnąć do miseczki lub durszlaka, aby ociekła z nich woda.Bułkę tartą podsmażyć na suchej patelni, dodać do niej masło i mieszać, aż do połączenia składników.Knedle ze śliwkami przełożyć na talerzyk, polać zasmażką i kwaśną śmietaną, dodatkowo można je pospyać cukrem, aby były słodsze. Uważaj, bo śliwka w środku może być bardzo gorąca!Knedle ze śliwkami najlepiej smakują na ciepło, ale można je równieć po wystygnięciu podsmażyć na patelni, aby znowu były ciepłe.
Ciekawostka
Jeśli skończą ci się śliwki, a ciasto jeszcze nie, możesz je nadziać innymi owocami takimi jak banan, czy jabłko.
Jeśli masz dużo czasu to możesz zabawić się też ciastem i stworzyć tradycyjne knedle niemieckie nadziewane mięsem. Chociaż my wolimy nasze tradycyjne, polskie knedle ze śliwkami.
Niektórzy swoje knedle posypują cukrem pudrem, aby były słodsze.
undefinedundefinedundefined