Kompot z truskawek i rabarbaru bez cukru
Kompot charakteryzuje ogromne zróżnicowanie smaków, aromatów oraz sposobów podania. Można pić go zarówno schłodzonym z kostkami lodu, jak i na ciepło. Smak i aromat zależy z kolei od wybranych owoców oraz ewentualnych przypraw.
Najwięcej emocji zawsze wywołuje wigilijny kompot z suszu, czyli suszonych owoców. Jego zapach oraz smak nie podoba się każdemu, lecz fani tego napitku mogą pić go w nieograniczonych ilościach. Przez cały rok mamy za to dostęp do napojów gotowanych ze świeżych owoców, a jednym z nich zajmujemy się poniżej.
Jakie korzyści daje picie kompotu?
Przede wszystkim jest źródłem wielu witamin, takich jak witamina C, A, B, K i E, co pozwala zachować dobrą kondycję, świetną odporność oraz mnóstwo innych aspektów odpowiedniego zdrowia. Poza nimi domowy napój zawiera sporo minerałów, których nie znajdziemy w sokach ze sklepowych półek.
Kompot pozwala zmniejszyć łaknienie, dzięki obecności błonnika, usprawnić trawienie oraz przyspieszyć perystaltykę jelit. Nie należy go słodzić, aby nie zniszczyć jego dobroczynnego działania - wystarczająco dużo cukru znajduje się już w samych owocach.
Nasz portal pełen jest innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł , w którym przekazujemy wieści o nowym programie kulinarnym na Polsacie. W tym tekście zdradzamy najlepszy przepis na banalnie prosty biszkopt. Powyższy kadr pochodzi z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Uwaga Babcia Gotuje.
Źródło: encrier, Getty Images Pro; silroby, Getty Images Pro
Przepis na kompot z truskawek i rabarbaru
Składniki:
-
7 dużych łodyg rabarbaru
-
2 duże słodkie jabłka
-
0,5 kg truskawek
-
laska wanilii
-
5 ziarenek kardamonu lub szczypta mielonego
-
2 litry wody
Zacznij od dokładnego umycia owoców oraz rabarbaru, odszypułkowania truskawek, wycięcia gniazd nasiennych z jabłek i podcięcia łodyg rabarbaru ze zdrewniałych końcówek. Następnie należy pokroić łodygi na około 2 centymetrowe kawałki.
Jabłka bez obierania pokrój na ćwiartki lub ósemki. Wrzuć je razem z rabarbarem do dużego garnka, zalej 2 litrami wody, wrzuć rozgnieciony kardamon, wanilię przekrojoną na pół i postaw na ogień. Doprowadź wodę do wrzenia i zmniejsz gaz na najmniejszą moc.
Gotuj zawartość naczynia przez 10 minut lub do momentu, gdy rabarbar i jabłka będą miękkie. Truskawki przekrój na połówki i dodaj je do kompotu. Odstaw do wystudzenia, przelej przez sitko do dzbanka i podawaj. Świetnie komponuje się z kostkami lodu. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: ammniam.pl; poradyfit