Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Koniec z niehandlowymi niedzielami. Sklep w Polsce wyłamał się z systemu. Tak może być wszędzie
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 17.04.2025 15:52

Koniec z niehandlowymi niedzielami. Sklep w Polsce wyłamał się z systemu. Tak może być wszędzie

kosz z zakupami
Fot. Canva/mediaphotos

Sklep PSS Społem Kwidzyn znalazł sposób na otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Tym razem sklep nie przemieni się w placówki pocztowe. Pomocne okazują się wózki sklepowe wyposażone w nowoczesny system oraz ochroniarze. Prezes spółdzielni, Karol Sienkiewicz twierdzi, że ten patent nie narusza przepisów i ma prawo funkcjonować. Spółdzielnia planuje wprowadzić nowoczesną technologię także w innych placówkach. 

Sposób na niedziele niehandlowe

Sklepy spod znaku PSS Społem kojarzone są z poprzednią epoką, a mimo to nadal całkiem dobrze prosperują. Oferują lokalne produkty dobrej jakości i w całkiem korzystnych cenach. Niedawno zrobiło się w mediach głośno o sklepie PSS Społem Kwidzyn, ponieważ od dłuższego czasu jest on czynny także w niedziele niehandlowe. 

Okazało się, że w ten dzień w sklepie przebywa tylko dwóch pracowników ochrony, a za kasjerów pracują inteligentne wózki. Pochodzą od firmy ZeroQs i są wyposażone w wagę, system wizyjny, a także w skaner, który skanuje wszystkie produkty. Przy rękojeści sklepowego wózka znajduje się także zminiaturyzowana wersja kasy samoobsługowej, gdzie dokonuje się płatności. 

kasa.jpg
Fot. Canva
Taką roladę podam na Wielkanoc. Zagadkowego farszu nikt nie zgadnie

Inteligentne zakupy a zakazy

Zwolennikiem wprowadzenia nowoczesnych wózków sklepowych jest prezes PSS Społem Kwidzyn, Karol Sienkiewicz. Według niego to najlepszy sposób na to, aby sklepy w niedziele niehandlowe mogły funkcjonować. 

Wszyscy zastanawiają się nad tym, jak uruchomić sklepy w niedziele, a ja myślę, że mój sposób jako jedyny jest legalny – argumentował w wywiadzie dla portalu wiadomościhandlowe.pl Sienkiewicz.

 

Dalsza część tekstu pod filmem.

Wszystkich zastanawia jednak to, jak to możliwe, że w ten dzień, kiedy obowiązuje zakaz handlu, w sklepie pracuje dwóch ochroniarzy. Odpowiedź na to pytanie ma również prezes. Jego zdaniem przepisy, które określają zakaz handlu, mówią o tym, że w sklepach nie mogą pracować tylko ci, którzy obsługują klientów. 

Ustawa dotyczy zakazu handlu w niedziele, ale kary za łamanie zakazu są tylko wtedy, gdy do tego handlu zatrudniani są ludzie. U nas nie ma obsługi osobowej – mówił w wywiadzie prezes PSS Społem Kwidzyn.

Podobny patent stosują także, takie sklepy jak Żabka NANO oraz Intermarche. „Patentowi na ochroniarza” przygląda się także Państwowa Inspekcja Pracy, która nie możliwości pociągnięcia właściciela placówki do odpowiedzialności.

Czasami zdarza się klient, który nie wie, jak obsłużyć kasę samoobsługową, wtedy pracownicy Żabki będący niby ochroniarzami pomagają im, co przecież jest czynnością związaną z wykonywaniem handlu, a zatem jest zakazane. Jednak trudno złapać kogoś „na gorącym uczynku” – mówił Wojciech Gonciarz, dyrektor Departamentu Prawnego w Państwowej Inspekcji Pracy.

wózki.jpg
Fot. Canva

Cyfryzacja zakupów postępuje

W ślad za PSS Społem Kwidzyn idą także inne oddziały spółdzielni. Współpracę z ZeroQs zamierza rozpocząć także PSS Społem Bochnia. 

Najnowszym krokiem w tym kierunku jest współpraca z firmą Zero Qs, której inteligentne wózki sklepowe rewolucjonizują sposób robienia zakupów. Decyzja ta wpisuje się w długofalową wizję naszej sieci handlowej, której celem jest nie tylko poprawa jakości obsługi, ale także zwiększenie efektywności operacyjnej – mówił Tomasz Pławecki, prezes PSS Bochnia.

Szansę na współpracę widzi także prezes Zero Qs, Jacek Kaczmarczyk. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że firma, którą zarządza, w najbliższym czasie rozpocznie współpracę z także inną, dużą siecią spożywczą. Na ten moment nie ujawnia jednak szczegółów. 

Niedawno pisaliśmy także o nowych przepisach UE w sprawie bananów. Informowaliśmy o problemie Amerykanów z dostępem do jajek

sklep 2.jpg
Fot. Canva