Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Unia Europejska wzięła pod lupę banany. Nadchodzą duże zmiany
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 17.04.2025 11:16

Unia Europejska wzięła pod lupę banany. Nadchodzą duże zmiany

kupuje banany
Fot. Marek BAZAK/East News

Unia Europejska wprowadziła nowe regulacje w sprawie bananów. Od teraz każdy sprzedawca będzie zobowiązany do przestrzegania przepisów, które nakładają obowiązek informowania konsumentów o kraju pochodzenia dojrzewających owoców. Zmiana ma wprowadzić na rynku większą klarowność oraz chronić konsumentów.

Sprzedaż bananów bez kontroli?

Banany, które trafiają do sklepów na terenie Unii Europejskiej, są objęte licznymi przepisami, ale akurat te owoce nie muszą spełniać norm handlowych. Oznacza to, że nie ma żadnych wytycznych dotyczących, np. gatunków, które na terenie krajów UE mogą być sprzedawane, Banany świeże dojrzewające nie są również objęte normą jakościową. Z tego właśnie powodu zdecydowano się na wprowadzenie nowych przepisów, które w pewien sposób rynek owoców uregulują.

Sprzedawcy detaliczni, w tym Lidl, czy Biedronka, zgodnie z Rozporządzeniem Unii Europejskiej nr 2023/2429, są zobowiązani do umieszczania informacji o kraju pochodzenia świeżych bananów dojrzewających. Zmiany mają uczynić proces sprzedaży owoców bardziej przejrzystym. Każdy z konsumentów będzie miał łatwy dostęp do informacji. 

banany 2.jpg
Fot. Canva
Polacy często popełniają ten błąd. Biała kiełbasa traci cały smak

Polskie przepisy dot. sprzedaży bananów

Banany, sprzedawane w Polsce, są dodatkowo opatrzone naszymi, dodatkowymi przepisami. Rodzime wytyczne stanowią uzupełnienie do artykułu 9, który znajduje się w Rozporządzeniu Unii Europejskiej nr 1169/2011. Mówią one o tym, że banany sprzedawane luzem powinny być odpowiednio oznaczone i opisane. W informacjach powinny znaleźć się informacje o kraju pochodzenia, dane producenta oraz pełną nazwę producenta. 

Dalsza część tekstu pod filmem.

Przepisy zwracają także uwagę na banany sprzedawane w opakowaniu. W tym wypadku na opakowaniu powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • adres firmy handlowej;
  • masa netto produktu;
  • kod identyfikacyjny partii.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) wskazuje, że powyższe wymagania są zgodne z ustawą o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. A to oznacza, że każdy sprzedający powinien zadbać o to, aby banany zostały odpowiednio oznakowane. 

banany 3.jpg
Fot. Canva

Na to zwracaj uwagę przy zakupie bananów

IJHARS przypomina konsumentom, aby przy zakupie bananów świeżych dojrzewających zwracali szczególną uwagę na podane przy tym produkcie informacje. Przede wszystkim należy pamiętać, że te owoce nie podlegają klasyfikacji jakościowej, więc na próżno szukać na ich opakowaniu informacji o klasie. Ponadto oznaczenia muszą być zgodne ze wspomnianym powyżej artykułem 9 z Rozporządzenia Unii Europejskiej nr 1169/2011 oraz z artykułem 3 podanym w Rozporządzeniu Unii Europejskiej nr 2023/2429. 

Banany sprzedawane luzem powinny zawierać nazwę, może to być na przykład odmiana owocu, a także pełną nazwę kraju, z którego pochodzą. Co więcej, muszą być także opatrzone nazwą producenta. Brak, którejś z powyższych informacji może świadczyć o tym, że przed konsumentem cenne dane są ukrywane, a tak być nie powinno. 

Niedawno informowaliśmy o problemie z jajkami, z którym mierzy się USA. Wskazywaliśmy także, które jajka są najlepsze i o czym świadczy kolor ich skorupki

banany.jpg
Fot. Canva