Smakosze.pl
Bób

flickr/Tom Karas

Kosmicznie drogi bób na polskich targowiskach

4 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli jesteś ogromnym fanem bobu i nie wyobrażasz sobie, że w czasie sezonu go nie zjesz, mamy złe wieści. Na targowiskach cena za kilogram bobu waha się od 38 do 42 zł. Przeciętny Polak pracujący przez 8 godzin, będzie mógł pozwolić sobie na trochę ponad 2 kg tego warzywa.

Bób jest prawdziwą witaminową bombą, a jego smak potrafi zawrócić w głowie niejednemu smakoszowi. Nie bez powodu wszak uważa się, że to warzywo jest jednym z symboli wczesnego lata. Jeśli jednak teraz postanowisz wybrać się na jego zakup, możesz się zaskoczyć. 

Początek sezonu na warzywa i owoce zawsze wita Polaków wysokimi cenami. W tym roku dodatkowym problemem jest pogoda, która spowodowała, że na początku wiosny było zimno i rośliny nie chciały rosnąć. To przesunęło sezon o dobrych kilka tygodni. 

Bób za pół "dniówki"

Minimalna stawka godzina w Polsce wynosi 18,30 zł brutto, a więc 12 zł netto. Bób z kolei kosztuje obecnie od 38 do 42 zł za kilogram. Po wykonaniu prostych obliczeń można stwierdzić, że na kilogram tego pysznego warzywa trzeba przepracować aż 3,5 h przy minimalnej stawce. 

Taka cena może odrzucić niejednego fana bobu, w końcu koszt takiej przyjemność zawsze ma jakąś granicę. Na szczęście już niedługo sprzedawcy powinni wystawiać swoje towary za mniejsze pieniądze - wystarczy poczekać, aż na rynku pojawi się większa ilość bobu.

Cena jest jeszcze wysoka, ale jest to dopiero początek sezonu dla tego warzywa - powiedziała dla portalu Sadyogrody.pl Anna Kaszewiak, ekspertka rynku hurtowego Bronisze. Dzisiaj trzeba jednak zagryźć zęby i jeśli przyjdzie ochota, zapłacić sowitą sumę. 

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został produktom, które w ostatnim czasie zostały wycofane ze sklepów przez GIS.

Źródło: KPS, Getty Images

Tendencja spadkowa innych warzyw

Podobne emocje wywoływała na początku cena fasolki szparagowej, która sprzedawana była nawet za 60 zł za kilogram. Obecnie można kupić ją już za 40 zł, a natrafiając na genialną okazję, cena spada do sumy 32 zł za kilogram. 

Porównując do cen zeszłorocznych, wiele warzyw z Polski bardzo podrożało. Ogórki spod osłon krótkie kosztują od 3,20 do 4 zł za kg, co daje aż 22 proc. podwyżkę. Pomidory malinowe z kolei kosztują 3,50-5 zł za kilogram, a więc ich cena wzrosła o 16,5 proc. 

Pogoda, szczególnie zimne noce, nie pomagają roślinom nadgonić wiosenne opóźnienia w wegetacji. Przekłada się to na wysokie ceny ubiegłorocznych warzyw. Nadal mało, jak na tę porę roku, jest truskawek - wyjawił PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >