Smakosze.pl Przepisy Mówią na to „chińskie mięso”. Ma masę białka i obniża cholesterol
fot. Canva

Mówią na to „chińskie mięso”. Ma masę białka i obniża cholesterol

30 lipca 2024

Chińskie mięso, mięso buddy, roślinna alternatywa, a dosłownie tłumaczone – coś, co staje się białkiem. Oto tani zamiennik mięsa o niezwykłych właściwościach. Można z łatwością przygotować go w domu.

Seitan, czyli zamiennik mięsa

Dla niektórych wegetarianizm to dieta, dla innych – ideologia. Jedni i drudzy szukają jednak często zamiennika mięsa. Nie ma w tym nic dziwnego – trzeba przyznać, że produkty zwierzęce są niezwykle pełne w smaku i dostarczają niezbędnego człowiekowi białka. Wśród kilku metod, by obyć się bez mięsa w próbach zaspokojenia tych cech, jest też seitan.

Najprościej rzecz ujmując, seitan to gluten wypłukany z przaśnego ciasta , któremu smaku dodajemy, gotując go w warzywnym bulionie. Gotowy produkt jest włóknisty i gąbczasty. Świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie chcemy naśladować strukturę mięsa – w gulaszach, burgerach czy kotletach.

seitan w miseczce
fot. Canva
Pokrój ziemniaki, upchaj w słoikach i zalej zalewą. Gdy tego spróbujesz, od razu podziękujesz

Chińskie mięso

Seitan, czyli chińskie mięso , to niemal czyste źródło białka – ok. 75 proc. produktu to właśnie ono. W pozostałej części znajdziemy trochę żelaza, witaminy B, tłuszczów i węglowodanów. Oczywiście produkt ten jest zaprzeczeniem diety bezglutenowej. Jest za to świetnym, naukowo potwierdzonym sprzymierzeńcem w odstawianiu mięsa dla osób, które nie mogą się bez niego obyć. Seitan można kupić w sklepach ze zdrową żywnością albo przygotować go samemu w domu według poniższego przepisu :

Składniki

  • 1 kg mąki
  • ½ l wody
  • Bulion warzywny z sosem sojowym (a najlepiej z także chili, czosnkiem i ulubionymi przyprawami)

Jak przygotować w domu seitan

Ciasto z mąki i wody zagniatamy, aż będzie gładkie i jednolite, i odstawiamy na 30 minut, by aktywować gluten . Wypełniamy miskę zimną wodą, zanurzamy w niej ciasto i ugniatamy. Wymieniamy wodę tak długo, aż będzie czysta. Masa powinna nabrać żółtego koloru.

Masę mączną odciskamy dokładnie z wody. Najlepiej przełożyć ją na sitko wyłożone ściereczką tetrową i wykręcić ją. Masę można teraz podzielić – np. na kawałki jak do gulaszu – albo uformować w kotlety czy jak wędlinę.

Ciasto przekładamy do garnka, zalewamy bulionem i doprowadzamy do wrzenia. Seitan gotujemy na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Po tym czasie studzimy. Przechowujemy w lodówce i obrabiamy podobnie jak mięso.

Wypróbuj też przepis na chałwę z nietypowego składnika i sposób na przechowywanie koperku .

pokrojon seitan
fot. Canva
Ostatnio zrobiłem fasolkę szparagową z tymi dodatkami. Bułka tarta może się schować
Wachowicz pakuje koperek do słoików i sypie ten składnik. Jest świeży przez długi czas
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy