Prosty sposób na chrupiące placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane mogą, na pierwszy rzut oka, wydawać się daniem banalnie prostym - nasze babcie i mamy smażą je od wielu lat, a my dalej kultywujemy tę tradycję. Wiele wskazuje jednak na to, że można ulepszyć je jeszcze bardziej, wystarczy skorzystać z łatwego tricku.
Polega on na starciu kartofli w taki sposób, aby uzyskać dwie różne ziarnistości. Połowę bulw ściera się na tarce o dużych oczkach, a resztę ziemniaków rozdrabnia się na najmniejszych oczkach. Dzięki temu placki stają się chrupiące na zewnątrz i delikatne w środku.
Z jakich zimniaków najlepiej przygotowywać placki ziemniaczane?
Na rynku są dostępne trzy główne typy kulinarne ziemniaków - każdy z nich różni się zawartością skrobi. Typ kulinarny C, reprezentowany przez odmiany takie jak Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun i Gustaw, zawiera najwięcej skrobi, dlatego to właśnie te kartofle są polecane przez najlepszych kucharzy . Spora ilość tego cukru warunkuje chrupiącą skórkę oraz rozpływające się w ustach wnętrze.
Aby zwiększyć chrupkość gotowych placuszków, warto skorzystać z powyższego tricku. W przypadku smażenia placków startych wyłącznie na grubych oczkach można mieć wrażenie, że stają się one zbyt twarde i nieprzyjemne w jedzeniu. Dwie ziarnistości sprawią, że problem ten nie będzie obecny.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym wyjawiamy dlaczego warto zjeść łyżkę miodu przed snem. W tym tekście z kolei prezentujemy najlepszy sposób na mizerię, która posmakuje każdemu, nawet najbardziej wybrednemu smakoszowi.
Przepis na najlepsze i najprostsze placki ziemniaczane
Składniki:
-
1 kg ziemniaków
-
cebula
-
2 jajka
-
3 łyżki mąki pszennej
-
sól
-
pieprz
-
olej do smażenia
-
śmietana lub cukier do podania (dodatki opcjonalne)
Zacznij od dokładnego umycia i obrania ziemniaków. Podziel je na dwie części i zetrzyj je na dwóch różnych oczkach tarki. Odsącz starte kartofle z nadmiaru wody i przełóż do sporej miski. Cebulę obierz i również zetrzyj na tarce.
Do rozdrobnionych warzyw wsyp przesianą mąkę, dopraw solą i pieprzem, wbij jajka i dokładnie wymieszaj masę za pomocą drewnianej łyżki. Nie odstawiaj miski bez szczelnego przykrycia, inaczej bulwy utlenią się i zmienią kolor na szary, co nie wygląda apetycznie.
Na patelni rozgrzej sporą ilość oleju. Wykładaj porcje ciasta łyżką do zupy. Pamiętaj, aby nie smażyć zbyt wielu placków na raz, inaczej patelnia zbytnio się ochłodzi i ciasto zacznie wchłaniać za dużo tłuszczu. Smaż placuszki z obu stron, aż staną się brązowe i chrupiące. Podawaj ze śmietaną lub cukrem zaraz po usmażeniu - jak wiadomo, najlepiej smakują, gdy są jeszcze gorące. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: beszamel.se.pl / materiały własne / ofeminin