Sok z buraka
pixabay.com/congerdesign

Kiedy nie sięgać po sok z buraka?

Coraz więcej osób pije sok z buraka. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu napój słynie ze swoich licznych cennych dla zdrowia właściwości odżywczych oraz witamin. Warto mieć jednak świadomość, że niestety zdarzają się sytuacje, w których lepiej po niego nie sięgać.

Sok z buraka cieszy się coraz większą popularnością. Zdrowy napój ma szereg prozdrowotnych zalet m.in.: spowalnia postęp demencji, wspiera pracę wątroby, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała oraz reguluje cykl snu.

Niestety, okazuje się, że nie każdy powinien sięgać po sok z buraka. W niektórych przypadkach może powodować on niepożądane dla organizmu skutki. Kiedy należy unikać picia soku z buraka?

Przeciwskazania do picia soku z buraka

Sok z buraka jest bardzo zdrowy, ale nie powinien być jednak spożywany przez wszystkich bez żadnego wyjątku. Jak podaje portal onet.pl., nie mogą po niego sięgać osoby, które cierpią na reumatyzm, kamicę nerkową oraz dnę moczanową. Powód? Buraki zawierają szczawiany, które niestety mogą zaostrzyć przebieg tych chorób.

Dodatkowo napój z buraka nie jest zalecany cierpiącym na niskie ciśnienie. Okazuje się, że jego częste spożywanie może prowadzić do nadciśnienia. W razie wszelkich wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Kultowy prodiż - jak dbać o słynny sprzęt?Kultowy prodiż - jak dbać o słynny sprzęt?Czytaj dalej

Warto również mieć świadomość, że po spożyciu dużych ilości soku z buraka, może pojawić się burakuria. Jej objawem jest zmiana koloru moczu na czerwony. Całe szczęście nie jest on niebezpieczny dla zdrowia i ustępuje po odstawieniu soku. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze napoju?

Jak wybrać najlepszej jakości sok z buraka?

Sok z buraka dostępny jest niemal w każdym sklepie. Przy jego zakupie warto zwracać uwagę na to, aby miał on jak najkrótszy, najlepiej jednodniowy termin ważności. Jest to oznaka, że jest on wyprodukowany ze świeżych buraków.

Warto wybierać sok od dobrych producentów. Ważne jest, aby użyte do niego buraki pochodziły z ekologicznych upraw, a w jego składzie nie było dodatku cukru ani konserwantów. Doskonałym pomysłem jest również samodzielne przygotowanie napoju.

Przepis na domowy sok z buraka

Napój najprościej można przygotować z pomocą sokowirówki. Surowe buraki powinno się najpierw umyć, pokroić na kawałki, a następnie wycisnąć z nich sok. Napój warto doprawić solą, pieprzem lub startym imbirem.

Polecamy również przepis na koktajl z buraka, jabłka oraz marchwi, a także przepis na pyszną surówkę z tego warzywa, która idealnie urozmaici niemal każdy posiłek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: medonet/radiozet/poradnik zdrowie/

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł