Smakosze.pl
Herbata z melisy na zdrowie

Pixabay / ivabalk

Nieznane zalety herbaty z melisy

10 Marca 2021

(Ostatnia zmiana: 6 Maja 2021)

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Niepozorna herbata z melisy jest pijana, gdy chcemy się uspokoić. Okazuje się, że korzyści z jej spożywania jest o wiele więcej. Napar pomaga obniżyć ciśnienie krwi, pozytywnie działa na układ pokarmowy, a nawet może zapobiegać miażdżycy.

Herbata z melisy znajduje się niemal w każdej kuchni. Smakosze raczą się nią z powodu uspokajających właściwości. Jej smak również jest godny uwagi. Jednak herbata z melisy ma znacznie więcej zalet. Warto o nich wiedzieć.

Jakie sekrety skrywa herbata z melisy?

Nie da się ukryć, że herbata z melisy jest popularnym napitkiem. Nietrudno napotkać osoby, które regularnie po nią sięgają. Określa się ją również mianem matecznika, cytrynowego ziela i miodownika. Skąd wywodzi się herbata z melisy?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Sekrety Zdrowia, herbata z melisy dotarła do Polski za sprawą wędrownych mnichów. Roślina rośnie dziko w rejonach Morza Śródziemnego. O naparach na jej bazie wspominał nawet Hipokrates.  

Na naszym portalu już wcześniej wspominaliśmy o różnych rodzajach herbaty. Niedawno wskazywaliśmy, która z nich najlepiej wpływa na uzębienie. Okazuje się, że herbata z melisy ma właściwości, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Herbata z melisy jest przez nas wybierana wówczas, gdy chcemy się uspokoić. Nie jest to nieuzasadnione. Portal Kto Ma Lek donosi, że melisa w swoich liściach skrywa olejek eteryczny, który działa na nasz organizm rozluźniająco.

(Pixabay / Huskyherz)

Na co pomaga herbata z melisy?

Efekt uspokojenia i rozluźnienia to nie wszystko. Herbata z melisy jest również bogata w garbniki, flawonoidy, chlorofil, karotenoidy oraz kwasy fenolowe. Spośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują kwasy rozmarynowy, kawowy i ferulowy. Wykazują one działanie przeciwutleniające.

Herbata z melisy może nam pomóc w uniknięciu miażdżycy i chorób neurologicznych. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Kto Ma Lek, dzieje się tak za sprawą antyoksydantów, które niwelują powstawanie wolnych rodników. 

Portal Sekrety Zdrowia nadmienia, że herbata z melisy obniża ciśnienie krwi i uspokaja układ trawienny. Warto również zauważyć, że napar wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W związku z tym może pomóc nawet w przypadku opryszczki.

Herbata z melisy może być przygotowana zarówno ze świeżych liści, jak i suszu. Oczywiście nie można zapomnieć, że w przypadku dolegliwości zdrowotnych, najlepszym wyjściem jest kontakt z lekarzem. Osoby, które lubią rozmaite napary, powinny przekonać się do herbaty z dziurawca

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kto Ma Lek; Sekrety Zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >