Smakosze.pl
Herbata z melisy na zdrowie

Pixabay / ivabalk

Nieznane zalety herbaty z melisy

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Niepozorna herbata z melisy jest pijana, gdy chcemy się uspokoić. Okazuje się, że korzyści z jej spożywania jest o wiele więcej. Napar pomaga obniżyć ciśnienie krwi, pozytywnie działa na układ pokarmowy, a nawet może zapobiegać miażdżycy.

Herbata z melisy znajduje się niemal w każdej kuchni. Smakosze raczą się nią z powodu uspokajających właściwości. Jej smak również jest godny uwagi. Jednak herbata z melisy ma znacznie więcej zalet. Warto o nich wiedzieć.

Jakie sekrety skrywa herbata z melisy?

Nie da się ukryć, że herbata z melisy jest popularnym napitkiem. Nietrudno napotkać osoby, które regularnie po nią sięgają. Określa się ją również mianem matecznika, cytrynowego ziela i miodownika. Skąd wywodzi się herbata z melisy?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Sekrety Zdrowia, herbata z melisy dotarła do Polski za sprawą wędrownych mnichów. Roślina rośnie dziko w rejonach Morza Śródziemnego. O naparach na jej bazie wspominał nawet Hipokrates.  

Na naszym portalu już wcześniej wspominaliśmy o różnych rodzajach herbaty. Niedawno wskazywaliśmy, która z nich najlepiej wpływa na uzębienie. Okazuje się, że herbata z melisy ma właściwości, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Herbata z melisy jest przez nas wybierana wówczas, gdy chcemy się uspokoić. Nie jest to nieuzasadnione. Portal Kto Ma Lek donosi, że melisa w swoich liściach skrywa olejek eteryczny, który działa na nasz organizm rozluźniająco.

(Pixabay / Huskyherz)

Na co pomaga herbata z melisy?

Efekt uspokojenia i rozluźnienia to nie wszystko. Herbata z melisy jest również bogata w garbniki, flawonoidy, chlorofil, karotenoidy oraz kwasy fenolowe. Spośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują kwasy rozmarynowy, kawowy i ferulowy. Wykazują one działanie przeciwutleniające.

Herbata z melisy może nam pomóc w uniknięciu miażdżycy i chorób neurologicznych. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Kto Ma Lek, dzieje się tak za sprawą antyoksydantów, które niwelują powstawanie wolnych rodników. 

Portal Sekrety Zdrowia nadmienia, że herbata z melisy obniża ciśnienie krwi i uspokaja układ trawienny. Warto również zauważyć, że napar wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W związku z tym może pomóc nawet w przypadku opryszczki.

Herbata z melisy może być przygotowana zarówno ze świeżych liści, jak i suszu. Oczywiście nie można zapomnieć, że w przypadku dolegliwości zdrowotnych, najlepszym wyjściem jest kontakt z lekarzem. Osoby, które lubią rozmaite napary, powinny przekonać się do herbaty z dziurawca

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kto Ma Lek; Sekrety Zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Zdrowie

Czego nie należy pić podczas upałów?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Za co gwiazdy pokochały sok z selera?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Piorunujące zalety napoju z liści laurowych i cynamonu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eksperci przestrzegają przed piciem w upały mocno schłodzonych napojów

Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego warto jeść mizerię?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Burza po wpisie dotyczącym uwielbianych napojów

Czytaj więcej >