Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Nieznane zalety herbaty z melisy
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 10.03.2021 01:00

Nieznane zalety herbaty z melisy

Herbata z melisy na zdrowie
Pixabay / ivabalk

Herbata z melisy znajduje się niemal w każdej kuchni. Smakosze raczą się nią z powodu uspokajających właściwości. Jej smak również jest godny uwagi. Jednak herbata z melisy ma znacznie więcej zalet. Warto o nich wiedzieć.

Jakie sekrety skrywa herbata z melisy?

Nie da się ukryć, że herbata z melisy jest popularnym napitkiem. Nietrudno napotkać osoby, które regularnie po nią sięgają. Określa się ją również mianem matecznika, cytrynowego ziela i miodownika. Skąd wywodzi się herbata z melisy?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Sekrety Zdrowia, herbata z melisy dotarła do Polski za sprawą wędrownych mnichów. Roślina rośnie dziko w rejonach Morza Śródziemnego. O naparach na jej bazie wspominał nawet Hipokrates.  

Na naszym portalu już wcześniej wspominaliśmy o różnych rodzajach herbaty. Niedawno wskazywaliśmy, która z nich najlepiej wpływa na uzębienie. Okazuje się, że herbata z melisy ma właściwości, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Herbata z melisy jest przez nas wybierana wówczas, gdy chcemy się uspokoić. Nie jest to nieuzasadnione. Portal Kto Ma Lek donosi, że melisa w swoich liściach skrywa olejek eteryczny, który działa na nasz organizm rozluźniająco.

(Pixabay / Huskyherz)

Na co pomaga herbata z melisy?

Efekt uspokojenia i rozluźnienia to nie wszystko. Herbata z melisy jest również bogata w garbniki, flawonoidy, chlorofil, karotenoidy oraz kwasy fenolowe. Spośród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują kwasy rozmarynowy, kawowy i ferulowy. Wykazują one działanie przeciwutleniające.

Herbata z melisy może nam pomóc w uniknięciu miażdżycy i chorób neurologicznych. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Kto Ma Lek, dzieje się tak za sprawą antyoksydantów, które niwelują powstawanie wolnych rodników. 

Portal Sekrety Zdrowia nadmienia, że herbata z melisy obniża ciśnienie krwi i uspokaja układ trawienny. Warto również zauważyć, że napar wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. W związku z tym może pomóc nawet w przypadku opryszczki.

Herbata z melisy może być przygotowana zarówno ze świeżych liści, jak i suszu. Oczywiście nie można zapomnieć, że w przypadku dolegliwości zdrowotnych, najlepszym wyjściem jest kontakt z lekarzem. Osoby, które lubią rozmaite napary, powinny przekonać się do herbaty z dziurawca

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kto Ma Lek; Sekrety Zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: herbata Dieta