Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kultowy prodiż - jak dbać o słynny sprzęt?
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 10.03.2021 01:00

Kultowy prodiż - jak dbać o słynny sprzęt?

Prodiż nadal można znaleźć w wielu kuchniach
Wikipedia / Wikimądrala / CC BY-SA 4.0

Nie da się ukryć, że prodiż przez wielu smakoszy uznawany jest za kultowy przyrząd do pieczenia. Niektórzy wspominają go z nostalgią i nadal używają go do przygotowywania rozmaitych smakołyków. Niewłaściwe użytkowanie może popsuć nasz prodiż.

Jak odpowiednio dbać o prodiż?

Najprawdopodobniej większość smakoszy stwierdziłaby, że prodiż wystarczy po prostu czyścić. Rzecz jasna jest to istotne, jednak takie działanie wymaga użycia odpowiednich środków. Już teraz przekonaj się, w jaki sposób utrzymać prodiż w dobrym stanie.  

Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na pieczonego kurczaka, w którym to wykorzystuje się prodiż. Tym razem skoncentrujemy się na zagadnieniu związanym z dbaniem o urządzenie rodem z okresu PRL-u.

Prodiż będzie nam dłużej służył, jeśli w trakcie pieczenia nie będziemy zaglądać do wnętrza. Zdjęcie pokrywki w trakcie przygotowywania posiłku może odbić się na jego jakości i sprawić, że nasze urządzenie przestanie pracować wydajnie.

Podczas pieczenia należy także pamiętać o tym, aby nasz prodiż nie powinien stać w przeciągu. Wpływa to negatywnie na jego działanie. Należy również pamiętać o tym, by prodiż czyścić zarówno w środku, jak i na pokrywce.   

(Wikipedia/ LoMit / CC BY-SA 4.0)

Prodiż będzie lśnił czystością

Najlepiej oczyszczać prodiż od razu po pieczeniu. Nagromadzenie się brudu może znacząco utrudnić nam jego używanie. Przeważnie sprzęty do gotowania myjemy wodą. Okazuje się, że może ona zniszczyć grzałkę, w związku z tym lepiej zastosować inne metody. Smakosze, którzy mają prodiż, powinni o tym wiedzieć.

Jeśli chcemy wyczyścić nasz prodiż, możemy w tym celu wykorzystać drobnoziarnisty papier. Mniejsze elementy urządzenia pozbawimy brudu za pomocą soli lub sody. Warto również wykorzystać mieszankę soli z octem.

Pamiętajmy o tym, że prodiż działa podobnie do piekarnika. W związku z tym przygotowywanie smakołyków powinno trwać mniej więcej tyle samo czasu. Warto wiedzieć, że niektórzy przypisują wynalezienie urządzenia Friedrichowi W. Schindlerowi. Wynalazca miałby tego dokonać na początku XX wieku.

Część ekspertów twierdzi, że prodiż został wynaleziony dopiero 50 lat później. Miałby go wykonać Oldřich Homut. Niezależnie od tego, kto wymyślił prodiż, trzeba przyznać, że znacząco wpłynął na kulinaria okresu PRL-u. W urządzeniu można przygotować nawet gołąbki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Snapka; Wynalazki i Odkrycia; Wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Kuchnia