Prosty przepis na kiszoną marchewkę
Marchewka najczęściej stanowi składnik zup oraz sałatek - nadaje im słodkiego smaku oraz koloru. Można ukisić ją jednak jak ogórki, wydobywając z niej zupełnie nowy smak. Niżej pokazujemy jak zrobić to w najłatwiejszy sposób.
Kiszona marchewka zachowuje swoją charakterystyczną chrupkość po zakończeniu fermentacji, jednak nabiera kwaśnego, typowego dla kiszonek smaku - dlatego każdy fan tego typu jedzenia musi ją wypróbować.
Dodatkami aromatycznymi są chrzan, koper oraz imbir. Imbir oraz chrzan dostarczają swojej pikantności, a zarazem orzeźwienia, z kolei koper umożliwia uzyskanie aromatu podobnego do kiszonych ogórków.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Przepis na kiszoną marchew
Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy przepis na sałatkę z młodych ziemniaków i fasolki szparagowej Z tego tekstu dowiesz się, jak upiec szarlotkę bez kruchego ciasta.
Składniki:
-
2-3 kg marchwi
-
pół główki czosnku
-
kawałek imbiru
-
kawałek chrzanu
-
sól
-
woda
-
kilka łyżek soku z kapusty kiszonej lub ogórków kiszonych
-
1 cebula
-
jeden baldachim z kopru
Zacznij od umycia kopru, marchewki, imbiru oraz chrzanu pod bieżącą wodą. Z marchewki, imbiru oraz chrzanu zdejmij skórkę. Marchew pokrój w podłużne ćwiartki. Imbir oraz chrzan zetrzyj na najmniejszych oczkach tarki.
Cebulę obierz i pokrój w grube plasterki. Czosnek obierz z pergaminu. Na dnie słoika ułóż część cebuli, czosnku, chrzanu oraz kopru. Na nich połóż marchew na tyle ciasno, aby nie wypłynęła na powierzchnię zalewy. Zakryj je resztą warzyw oraz koprem.
W garnku zagotuj wodę - na jeden litr wody wsyp 2 łyżki soli. Odstaw zalewę do wystygnięcia. Zalej nią słoik i wlej do niego sok po kiszonce. Zakręć słoik, odstaw go na około tydzień. Po tym czasie marchew jest gotowa do jedzenia.
Źródło: canva.com/bagi1998, Getty Images Signature
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: olgasmile.com