Smakosze.pl
Pieczenie nie musi być trudne

Canva / aliaksandrbarysenka

Najczęściej popełniane błędy podczas pieczenia ciast

16 Sierpnia 2021

(Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2021)

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Pieczenie jest jedną z najbardziej podstawowych form obróbki termicznej. Właśnie w taki sposób przygotowuje się rozmaite specjały. Ogromną popularnością cieszą się wszelkiej maści ciasta. Podczas ich pieczenia nietrudno o poważne błędy. Jednym z nich jest łączenie ze sobą zimnych składników.

Dla wielu smakoszy pieczenie ciast jest formą relaksacyjnego zajęcia. Nie bez powodu to zajęcie cieszy się sporym zainteresowaniem. Niestety w trakcie pieczenia możemy kompletnie zrujnować nasze specjały. Jakich błędów lepiej unikać?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Pieczenie zakończy się sukcesem, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach

Z całą pewnością pieczenie jest nie lada sztuką. Istnieje ogrom potraw, które można przygotować w ten sposób. Wśród nich prym wiodą ciasta. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na trzyskładnikowy sernik. Dziś skupimy się na częstych błędach, które smakosze popełniają podczas pieczenia.

Jedną z najważniejszych zasad jest łączenie ze sobą składników o zbliżonej temperaturze. Najlepiej, jeśli będzie ona pokojowa. W związku z tym przed rozpoczęciem przygotowań powinniśmy wyjąć składniki z lodówki. Przeważnie wystarcza 30 minut.

Skoro już o składnikach mowa, nie można pominąć faktu, że liczne grono smakoszy wzbogaca swoje pieczone specjały o zbyt wiele składników. W takiej sytuacji bardzo łatwo o błędy wynikające z niezachowania odpowiednich proporcji. Tym samym lepiej ograniczyć składniki do niezbędnego minimum.

Racuchy w przepysznej odsłonie

Idealne na śniadanie racuchy z dodatkiem banana

CZYTAJ DALEJ

Pieczenie przyniesie nam lepsze rezultaty, jeśli będziemy trzymali się ściśle przepisów. Niekiedy nawet niewielkie zmiany mogą doprowadzić do zakalca lub innego kulinarnego rozczarowania. Lepiej odpuścić sobie dodawanie składników na oko.

Czego nie robić, kiedy w grę wchodzi pieczenie?

Wypieki bardzo często źle znoszą zmiany temperatur, w związku z tym w trakcie pieczenia nie otwierajmy kuchenki. Nie bez powodu przeważająca część urządzeń wyposażono w szybki w drzwiach. Z tego samego powodu po zakończeniu pieczenia, ciasto zostawiamy w piekarniku i czekamy, aż temperatura sama zmaleje.

Nie można zapomnieć o tym, że w trakcie przygotowywania ciasta warto wykorzystać papier do pieczenia. Takie niepozorne rozwiązanie może nas uchronić przed przypalonym ciastem. Pieczenie powinno się również odbywać w rozgrzanym piekarniku.

Kiedy ciasto jest już gotowe, nie powinniśmy go kroić dopóki nie wystygnie, Gorący wypiek może rozpaść się na kawałki. Lepiej trochę poczekać. Godne uwagi jest ciasto z rabarbarem od siostry Anastazji.

Pieczenie ciasta

Pieczenie ciasta

Canva / 8vFanI

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kobiece inspiracje; Pyszności

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić perfekcyjną pizzę? Prosta receptura na ciasto i sos pomidorowy

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić i czym nadziewać ciasto francuskie?

Czytaj więcej >
kawa

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy goździki? Idealny patent na zimę

Czytaj więcej >
Czym doprawić sałatkę jarzynową?

Porady

Jak doprawić sałatkę jarzynową, żeby była wyrazista?

Czytaj więcej >

Porady

Do czego warto podać sos tzatziki? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
mizeria

Porady

Dlaczego do mizerii warto dodać ocet?

Czytaj więcej >