Smakosze.pl
Ogórki kiszone nie spleśnieją

Canva / madaland

Co zrobić, aby ogórki kiszone nie pleśniały w słoiku?

16 Sierpnia 2021

(Ostatnia zmiana: 29 Sierpnia 2021)

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że ogórki kiszone zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy spałaszowaliby je z miłą chęcią. Polacy chętnie przygotowują ogórki kiszone w domowym zaciszu. Okazuje się, że niedokładne przykrycie ich zalewą może zaowocować pojawieniem się pleśni.

Ogórki kiszone można uznać z wyjątkowy specjał, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Nie bez powodu tak ciężko się im oprzeć. Oczywiście najlepiej smakują ogórki kiszone przygotowane samodzielnie. Jakich błędów lepiej się wystrzegać?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Co zrobić, by ogórki kiszone nie spleśniały?

Bez wątpienia spleśniałe ogórki kiszone są jednym z największych kulinarnych rozczarowań. Niestety nietrudno o taki scenariusz. Wystarczy o jeden niepozorny błąd, który może kompletnie zrujnować efekty naszej pracy przy przetworach.

Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, jakiej wody najlepiej używać, kiedy w grę wchodzą ogórki kiszone. Okazuje się, że zalewa odgrywa kluczową rolę. To właśnie ona sprawia, że ogórki kiszone nie pleśnieją.

Jeśli ogórki umieściliśmy już w słoiku, a nasza zalewa jest już gotowa, wówczas pamiętajmy, że ciecz ma całkowicie przykryć warzywa. Uchybienie w tym zakresie może zaowocować pojawieniem się pleśni.

Racuchy w przepysznej odsłonie

Idealne na śniadanie racuchy z dodatkiem banana

CZYTAJ DALEJ

Zalewa na ogórki kiszone musi składać się również z odpowiednich składników. Oprócz wody potrzebujemy soli. Najlepiej sprawdza się kamienna niejodowana. W wodzie powinno znajdować się około 8% soli. Przy dłuższym przechowywaniu ogórków, warto do zalewy dodać także cukier.

Jakich jeszcze uchybień wystrzegać się, gdy w grę wchodzą ogórki kiszone?

Ogórki kiszone powinny być przygotowywane z jak najświeższych warzyw. W związku z tym najlepiej zabrać się za pracę od razu po powrocie z zakupów. Ogórki trzeba porządnie oczyścić i namoczyć przez minimum godzinę w zimnej wodzie.

Skoro już o ogórkach mowa, nie można zapomnieć o tym, że niezwykle istotna jest ich odmiana. Mistrzowie kuchni przeważnie polecają warzywa Śremski, Śremianin, Octopus lub Julina. Warto pamiętać, że nie należy mieszać ogórków różnych odmian.

Ogórki kiszone przez pierwsze trzy dni należy przechowywać w temperaturze około 23 stopni Celsjusza. Następnie należy je przestawić w chłodniejsze miejsce. Takie warunki zapewnią nam kulinarny sukces. Warto wiedzieć, co zrobić, by ogórki kiszone nie wyszły miękkie.

Ogórki kiszone wyjdą idealnie

Ogórki kiszone wyjdą idealnie

Canva / magnola

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Klaudyna Hebda; Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić i czym nadziewać ciasto francuskie?

Czytaj więcej >
kawa

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy goździki? Idealny patent na zimę

Czytaj więcej >
Czym doprawić sałatkę jarzynową?

Porady

Jak doprawić sałatkę jarzynową, żeby była wyrazista?

Czytaj więcej >

Porady

Do czego warto podać sos tzatziki? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
mizeria

Porady

Dlaczego do mizerii warto dodać ocet?

Czytaj więcej >
kalafior

Porady

Jak ugotować kalafior, żeby był śnieżnobiały i delikatny?

Czytaj więcej >