Prosty przepis na znakomity dżem z aronii. Wystarczą zaledwie 2 składniki
Robiliście kiedyś dżem z aronii? Cierpki owoc po dodaniu do niego cukru i odpowiednio długim gotowaniu zamieni się w nie lada przysmak. Z powodzeniem wykorzystacie go przy wielu okazjach. Koniecznie spróbujcie, bo sięganie po ten rarytas ma wiele korzyści.
Dżem z aronii jest świetnym dodatkiem do deserów lub dań wytrawnych. Z lekko cierpkiego owocu przy odrobinie wysiłku można uzyskać znakomity wyrób o wielu cennych właściwościach. Warto się skusić, bo korzyści z jego spożycia będą niebagatelne.
Aronia zawiera flawonoidy — m.in. rutynę — które korzystnie wpływają na układ krwionośny i regulację ciśnienia tętniczego. Obfituje też w witaminy — to bogate źródło witaminy P, C, A, E i K. Warto skusić się na ten zdrowy przysmak. Zwłaszcza że jego przygotowanie jest bardzo proste.
Przepis na wyśmienity dżem z aronii
Składniki:
-
2 kg owoców aronii
-
1 kg cukru
Jak przygotować dżem z aronii?
Aronię starannie myjemy. Połowę owoców wrzucamy do większego garnka i rozdrabniamy. Wsypujemy cukier i podgrzewamy, aż zawrze. Wtedy usuwamy pojawiająca się na powierzchni pianę.
Do tak powstałego syropu wsypujemy resztę owoców i ponownie zagotowujemy. Odstawiamy garnek na kilka minut, po czym kontynuujemy powolne gotowanie , co jakiś czas ruszając garnkiem, by przemieszać wyrób i zestawiając go z ognia na chwilę.
W pewnym momencie owoce aronii staną się szkliste i dżem będzie gotowy. Przekładamy go wtedy do czystych i wyparzonych słoików i od razu szczelnie zamykamy. Studzimy, ustawiając wyroby na blacie do góry dnem (warto podłożyć ręcznik).
Uwaga: tak przygotowany dżem z aronii będzie mało słodki i idealnie sprawdzi się do mięs lub serów. Jeśli planujecie dodawać go do deserów, należy użyć dodatkowej porcji cukru — 250 g na każdy kilogram owocu.
Na naszej stornie znajdziecie przepisy na inne sezonowe rarytasy. W tym artykule zdradzamy patent na grzyby marynowane . Ten natomiast zawiera recepturę na znakomity dżem z moreli .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Chrupiące placki ziemniaczane z cukinią. Biją na głowę klasyczne
-
Rozpływające się w ustach bitki wołowe. 2 sekrety zapewniają im cudowną miękkość
Źródło: zywienie.medonet, beszamel.se