Przepis na nietypową wątróbkę z dodatkiem rabarbaru
Wątróbka to zmora z dzieciństwa, kiedy nasze mamy i babcie często próbowały na siłę ją wciskać. Teraz, pomimo nieprzyjemnych wspomnień, większość z nas uwielbia jej charakterystyczny smak i fakturę, które ciężko znaleźć w jakimkolwiek innym produkcie.
Jeśli całe życie dodaje do smażonej wątróbki jabłka, inne owoce lub cebulę, spróbuj zamienić je na łodygi rabarbaru. Gdy choć raz spróbujesz tego dania, już nigdy nie wrócisz do starego przepisu - dodatek rabarbaru jest zbyt pyszny, a móc o nim zapomnieć.
Wątróbka z rabarbarem
Rabarbar jest naturalnie kwaśny, dlatego w celu zbalansowania smaków, do wątróbki dodaje się również słodką wiśniową konfiturę. Mnóstwo słodyczy łagodzi obezwładniającą kwaśność łodyg, a jednocześnie podkreśla ciekawy smak samej wątróbki.
Przygotowując ten delikatny organ, należy pamiętać o odpowiedniej technice gotowania. Nie wolno smażyć wątróbki zbyt długo, jej powierzchnia przed położeniem na patelnie musi być sucha, a temperatura oleju na tyle wysoka, aby zamknąć we wnętrzu podrobu większość wilgoci.
Dla pozbycia się goryczki z wątróbki, możesz ją dzień przed gotowaniem wymoczyć w mleku z dodatkiem cebuli. Mleko wyciągnie gorzki smak, a cebula nada produktowi przyjemnego posmaku.
Na naszej stronie możesz przeczytać wiele informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Z tego artykułu dowiesz się o niedługim wprowadzeniu na rynek larw chrząszcza, jako potencjalny produkt spożywczy W tym tekście zdradzamy, jak wyglądał w młodości Damian Kordas, jeden z najlepszych kucharzy młodego pokolenia.
Źródło: encrier, Getty Images Pro
Przepis na wątróbkę z rabarbarem
Składniki:
-
1/2 kg wątróbki drobiowej
-
10 łodyg rabarbaru
-
6 łyżek konfitury z wiśni
-
2 łyżki wódki
-
1 łyżeczka imbiru w proszku
-
cukier
-
mąka
-
olej
Zacznij od przygotowania sosu rabarbarowego. Obierz łodygi, umyj je pod bieżącą wodą, a następnie pokrój w małe, około 2-3 cm paski. Wrzuć je do rondla, dolej odrobinę wody i duś pod przykryciem. Gdy rabarbar zmięknie, dopraw go cukrem oraz suszonym imbirem.
Wątróbkę umyj, oczyść z tłuszczowych przerostów i błon, które nie zmiękną i dokładnie osusz ręcznikiem kuchennym. Odrobina wilgoci może zniszczyć formowanie się chrupiącej skórki. Obtocz wątróbkę w mące, rozgrzej na patelni olej i smaż organ, aż uzyskasz złotą, chrupiącą powierzchnię.
Na talerzu ułóż wątróbkę w pół-kręgu, a w jego środku umieść sos rabarbarowy. Na boku talerza postaw spodek z konfiturą żurawinową zmieszaną z wódką. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: