Przepis na tę sycącą zupę znalazłem w internecie. Już wiem, co pysznego zrobię z niedzielnego rosołu
Ten błyskawiczny przepis zmienia bulion w zupę pełną dodatków i smaku. Jest tak treściwa, że starczy za cały obiad. Można przygotować ją na każdym wywarze, a najlepiej użyć pozostałego po niedzieli rosołu. Ja już nastawiłem swój garnek, a ty?
Zupa fasolowa
Zupa fasolowa według tego i podobnych przepisów ma w sobie coś zbliżonego do zalewajki. Chodzi o sposób, w jaki przygotowujemy do niej wkładkę mięsną, przysmażając i wytapiając boczek, kiełbasę czy – czasem podstarzałe – wędliny. To sposób na świetną, pełną w smaku i bogatą zupę niewielkim kosztem.
Nosząc się z zamiarem przygotowania takiej zupy należy koniecznie pamiętać o namoczeniu fasoli w wodzie . Najlepiej, jeśli spędzi ona w kąpieli całą noc. Poza tym szczegółem zupa taka jest niezwykle szybka w przygotowaniu.
Gotujemy fasolową
Ilustracje do tego tekstu zaczerpnęliśmy z kanału Damian – Kuchnia od kuchni. Autor używa tam bulionu z własnej roboty kostki bulionowej. Oczywiście najpełniejsza w smaku taka zupa wychodzi na domowym rosole .
Składniki
- 1 ½ l bulionu lub rosołu
- ½ kg fasoli Jaś
- ½ kg ziemniaków
- Ok. 200 g wędzonego boczku
- Ok. 200 g kiełbasy, ewentualnie wędlina lub okrawki do podsmażenia
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- Kawałek selera
- 5-6 ząbków czosnku
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżka słodkiej papryki
- Liście laurowe, ziele angielskie
- Sól, pieprz
Gotujemy zupę fasolową
Fasolę namaczamy przez noc w zimnej wodzie . Odlewamy ją z garnka, nalewamy świeżej wody, dodajemy 2-3 liście laurowe i 5-6 ziaren ziela angielskiego i gotujemy, aż będzie miękka.
Czosnek przeciskamy przez praskę . Mieszamy z dużą szczyptą soli i łyżką majeranku i ucieramy na pastę, a następnie odstawiamy do przegryzienia.
Ziemniaki obieramy i kroimy w grubą kostkę. Marchewkę, pietruszkę, cebulę i seler kroimy drobniej. Wszystkie składniki wrzucamy do bulionu lub rosołu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy do miękkości .
Kiełbasę kroimy w półplasterki, a boczek w kostkę. Boczek wrzucamy na zimną patelnię, wysmażamy, a w czasie smażenia dodajemy połowę kiełbasy. Pozostałą porcję kiełbasy wrzucamy prosto do wywaru warzywnego. Boczek i kiełbasę trzymamy na ogniu, aż staną się złociste.
Kiedy fasola jest już miękka, przekładamy ją do gotującej się zupy. Dodajemy do niej zawartość patelni , dokładnie płucząc ją zupą, by do garnka dostał się cały tłuszcz.
Do zupy dodajemy pastę z czosnku i majeranku. Przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, dodajemy słodką paprykę i gotujemy jeszcze przez chwilę, żeby smaki się połączyły.
Wypróbuj też przepisy na ciasto oreo bez pieczenia i focaccię – doskonały chleb do kolacji.