Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Stanowisko Kościoła nie pozostawia wątpliwości
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 25.03.2024 10:58

Czy w Wielką Sobotę obowiązuje post? Stanowisko Kościoła nie pozostawia wątpliwości

święconka
Fot. Shutterstock/Longfin Media

Post w Wielki Piątek to oczywistość, a jak to wygląda w Wielką Sobotę? Wielu wiernych wciąż nie zna jednoznacznej odpowiedzi. Kościół ma w tej kwestii jasno ustalone zasady. Na czym one polegają?

Po co nam post?

Post przed Wielkanocą obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. W te dni należy powstrzymać się od spożywania mięsa, słodyczy i w ogóle ograniczyć spożywanie sporej ilości jedzenia. 

Przed świętami pości się ze względu na to, aby kształtować cnotę wiernych. A z całą pewnością jest nią zachowanie umiaru i wstrzemięźliwość. Zgodnie z naukami Kościoła ma on także budować moralność ludzi wierzących. 

wędliny.jpg
Fot. Canva/Dcelotti

 

Bosacka wzięła do ręki chrzan i powiedziała, co myśli. Każdy powinien o tym wiedzieć przed świętami Najgorsze pozycje do snu. Unikaj ich, jeśli masz te problemy

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Ścisły post przed Wielkanocą rozpoczyna się w piątek. Niektórzy zastanawiają się, czy post obowiązuje także w Wielką Sobotę. Jak to wygląda ze strony zasad Kościoła Katolickiego?

Jedni uważają, że obowiązuje. Drudzy mówią, że nie obowiązuje, a jeszcze inni twierdzą, że po poświeceniu w kościele koszyczka z pokarmem można spożywać mięso. Sytuacja nie jest jasna, ale Kościół ma jasne stanowisko. 

Kościół mówi jasno

W przeszłości kościół do kwestii postu w Wielką Sobotę podchodzi bardzo restrykcyjnie. Istniało także prawo, które regulowało tę kwestię. Obecnie kościół zostawia decyzję o poszczeniu w sobotę wiernym. 

Przedstawiciele kościoła wskazują jednak, że dobrze byłoby zachować w Wielką Sobotę post paschalny. Obchodząc w ten dzień post, należy powstrzymać się spożywania pokarmów mięsnych. 

Jak już wiesz, podjęcie decyzji należy do ciebie. Kościół w tym przypadku zostawia swobodę wyboru. Sprawdź, jaki chrzan poleca Bosacka oraz poznaj przepis na niezwykłe ciasto

wielka sobota 2.jpg
Fot. Canva/Paweł Kajak