Smakosze.pl
Marnowanie jedzenia

canva/Daisy-Daisy

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

20 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Ursynów stworzyli aplikację "Ratuję Jedzenie", która pozwala lokalnym przedsiębiorstwom ratować żywność. Zamiast ją wyrzucać, właściciele mogą sprzedawać ją znacznie taniej. Twórcy testują funkcjonalność aplikacji, aby w przyszłości wypuścić ją na teren całej Polski.

Aplikacja "Ratuję Jedzenie" działa na zasadzie "Foodsharingu", czyli akcji, która pozwala ograniczyć marnowanie żywności, poprzez znacznie tańszą sprzedaż.

Dla twórców aplikacji Ursynów jest swojego rodzaju poligonem, na którym sprawdzają funkcjonalność oraz działanie programu. Niedługo może zostać on rozciągnięty na całą Warszawę oraz Polskę.

Aplikacja "Ratuję Jedzenie" to sposób na tanią żywność

- Średnio jedzenie jest tańsze o 40 proc. Ale czasem promocje dochodzą nawet do 60 proc. W przeciwieństwie do innych aplikacji foodsharingowych my nie narzucamy biznesom ceny, za jaką mają sprzedawać swoje produkty - tłumaczy Ewelina Rączka, współzałożycielka aplikacji, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Za pomocą aplikacji klienci sklepów mogą mieć szansę na kupienie tańszego jedzenia z pobliskiego sklepu. Wystarczy, że przedsiębiorcy zaktualizują listę produktów, którym kończy się data przydatności.

racuchy

Obłędnie pyszne racuchy ze śliwkami i cynamonem

CZYTAJ DALEJ

Co więcej, przez aplikację będzie się dało oddać i przyjąć całkowicie darmową żywność. Aby z niej skorzystać, wystarczy pobrać ją z Google Play lub App Store.

Jak działa aplikacja?

- Jeśli ktoś zna fajny sklep lub wie, że jego właściciele mają otwarte serca na naszą ideę, by nie marnować jedzenia, i chcieliby dołączyć, to może zgłosić sklep w aplikacji - tłumaczy Rączka.

Każdy użytkownik ma możliwość zaproponowania sklepu, a Rączka sama weryfikuje dany lokal, jako współzałożycielka aplikacji.

W samej Polsce marnuje się prawie 5 milionów ton żywności w ciągu roku, więc takie aplikacje i ruchy jak powyższy, mogą pozwolić na zmniejszenie tych liczb, a także dać dostęp do dobrej i taniej żywności osobom z problemami finansowymi.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o zaostrzeniu zakazu handlu. Ten tekst tłumaczy, jakich produktów lepiej nie jeść przed snem.

Sklep spozywczy

Źródło: Canva /Bill Oxford, Getty Images Signature

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Szczegóły najnowszej oferty Biedronki

Czytaj więcej >
kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >