Smakosze.pl
Ważne

Zaostrzenie zakazu handlu

19 Października 2021

(Ostatnia zmiana: 28 Października 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która uszczelnia obecnie obowiązujący zakaz handlu. Tym samym sklepy nie będą w stanie otwierać się w niedzielę, korzystając ze statusu placówki pocztowej. Nowe przepisy będą obowiązywać już za trzy miesiące.

Zakaz handlu w niedziele jest tematem bardzo kontrowersyjnym i niejednokrotnie wywoływał silne emocje. Zwolennicy i przeciwnicy pomysłu często skaczą sobie do gardeł, aby udowodnić wyższość swojego stanowiska.

Już za trzy miesiące konflikt prawdopodobnie odejdzie w zapomnienie, ponieważ została zaostrzona ustawa zakazująca handlu w niedzielę. Co to zmienia dla klientów?

Zakaz handlu zaostrzony

Dzisiaj wiele sklepów spożywczych korzysta z możliwości ustanowienia danej placówki jako punkt pocztowy, co daje możliwość prowadzenia działalności handlowej również w niedzielę. Z początkiem nowego roku sposób ten nie będzie już działał.

Andrzej Duda podpisał ustawę uszczelniającą zakaz handlu, który do tej pory obchodziły sieci takie jak Żabka, Biedronka, Abc czy Groszek. To oznacza, że sklepy mają jedynie 3 miesiące, aby przygotować się do nowego prawa.

Cepeliny

Przepis na słynne cepeliny z mięsem

CZYTAJ DALEJ

Jak działa nowe prawo?

Gdy przepisy faktycznie zostaną wprowadzone, sklepy będą mogły otwierać się w niedzielę przy spełnieniu jednego warunku. Ich dochód miesięczny musi wynosić przynajmniej 40% z usług pocztowych.

Niestety większa część sieci nie zarabia w tak dużym stopniu na wysyłaniu i odbieraniu paczek - znacznie większe przychody generowane są na klasycznym handlu detalicznym.

Właściciele dalej mogą otwierać sklepy

Zmianie nie ulega możliwość otwarcia sklepu przez właścicieli w niedzielę, o ile ci staną samodzielnie za ladą i będą jedynym pracownikiem tego dnia.

Niestety w przypadku franczyzobiorców, który często są właścicielami sklepów Żabka i innych, takie rozwiązanie nie zadziała - mogą bowiem przebywać jedynie w jednym sklepie naraz.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jakich błędów podczas gotowania makaronu należy unikać. Ten tekst zdradza przepis na najlepsze flaczki.

Żabka

Źródło zdjęcia: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: businessinsider.com.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

jarmuż

Produkty

Dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować?

Czytaj więcej >
Biedronka sklep

Produkty

Co czeka na nas w Biedronce od poniedziałku?

Czytaj więcej >
Kawa z odrobiną sody nie będzie kwaśna

Produkty

Dlaczego warto dodać odrobinę sody do kawy?

Czytaj więcej >
Estragon — jak go wykorzystać w kuchni?

Produkty

Zaskakujące zastosowania estragonu w codziennym gotowaniu

Czytaj więcej >
Cykoria jest smaczna i zdrowa

Produkty

Dlaczego warto jeść cykorię i jak ją przygotować?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto dodawać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >