Rozgrzewający rosół babci Tereski z dodatkiem ostrej przyprawy
Rosół jest ulubioną zupą wielu smakoszy. W sezonie jesienno-zimowym warto zdecydować się na jego rozgrzewającą wersję wykonaną z przepisu babci Tereski. Jej sekretem jest dodatek papryczki chilli, która przyjemnie podkręca delikatny smak dania z kury. Jedząc je, poczujecie przyjemne ciepło. Spróbujcie koniecznie.
Niezawodne przepisy na pyszne rosoły gościły u nad wielokrotnie. Wystarczy wspomnieć wyjątkową recepturę Ewy Wachowicz czy patent Magdy Gessler na to danie. T ym razem mamy dla was przepis bardziej swojski, przygotowany przez domową szefową kuchni — babcię Tereskę. Jej wersja rosołu jest bardzo aromatyczna i przyjemnie pikantna — wszystko za sprawą papryczki chilli. Spróbujcie, a zagości w waszych domach częściej.
Przepis na rozgrzewający rosół babci Tereski
Składniki:
-
1 kura rosołowa ważąca około 2 kg
-
3 średnie marchewki
-
1 niewielki korzeń pietruszki
-
mały kawałek selera
-
1 średnia cebula
-
3 ziarna ziela angielskiego
-
2 liście laurowe
-
5 ziaren pieprzu czarnego
-
posiekana natka pietruszki do podania
-
1 płaska łyżeczka suszonej chilli
-
sól i pieprz w ilości do smaku
-
sos sojowy (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Kurę kroimy na części i dokładnie myjemy. Wkładamy ją do garnka wypełnionego zimną wodą. Podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Wodę wylewamy i zalewamy kurczaka porcją świeżego płynu.
Zagotowujemy i podgrzewamy na małym ogniu z uchyloną pokrywką. Łyżką cedzakową zbieramy szumy. Cebulę obieramy z wierzchniej łupiny, kroimy ją w plastry i rumienimy na suchej patelni.
Możemy też całą nadziać na widelec i opalić nad palnikiem. Warzywa obieramy, myjemy i kroimy na nieco mniejsze kawałki. Po mniej więcej godzinie gotowania mięsa dodajemy je do garnka wraz z przyprawami.
Gotujemy rosół do miękkości kury . Jeżeli używamy mięsa młodej kury, powinien być gotowy po około 1,5 godziny . Jeśli nieco starszej, gotowanie potrwać może nawet do 3 godzin. Mięso i warzywa wyjmujemy z rosołu, a następnie przelewamy go przez sito o gęstym splocie.
Wsypujemy chilli. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem oraz sosem sojowym , jeśli go używamy. Zupę posypujemy posiekaną natką pietruszki. Podajemy ze świeżo ugotowanym makaronem, najlepiej domowym . Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/arfo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Przepis na bajecznie pyszne placki ziemniaczane z majonezem. Wyjdą delikatne i chrupiące
-
Szybka, tania i rozgrzewająca zupa fasolowa na maśle. Mięso będzie zbędne
-
Babcina receptura na kopytka bez dodatku jajek - wyjdą miękkie jak marzenie
Źródło: przyslijprzepis Zapraszamy na nasz Instagram