Ruszyły zapisy na karpie. Tyle chcą za kilogram
Choć hasło „Karp na każdym wigilijnym stole” padło już ponad 70 lat temu, większość Polaków wciąż stosuje się do tej zasady. Dlatego już w październiku zaczynamy śledzić ceny tej świątecznej ryby. Jak będzie z zaopatrzeniem w karpia w 2024 roku?
Ceny karpia
Z perspektywy jedzenia Boże Narodzenie to najważniejsze święta w roku. A karp jest tak nieodzownym elementem stołu podczas tych świąt, że jego podaż i ceny mają wymiar niemal polityczny. Dość przypomnieć, że sam karp zagościł na naszych stołach na skutek strategicznej decyzji PRL-owskiego ministra .
Kolejki po ten symbol wigilijnego stołu to przed świętami rzecz całkiem zwyczajna. Producenci ryb ostrzą sobie już zęby na świąteczny sezon, bo gwiazdka spada im co roku jak gwiazdka z nieba. Jednak stanie w kolejkach to dla wielu świąteczna tradycja daleka od ulubionych. Dlatego na karpia zapisują się już z wyprzedzeniem.
Zaklepany karp
Niestety, karp jak przystało na rybę nie za dobrze znosi mrożenie. Rozbija ono strukturę mięsa, a delikatna ryba nie wraca już do pierwotnego kształtu. Miłośnicy smażonych dzwonek nie mogą więc za bardzo przygotować się z wyprzedzeniem.
Jest na szczęście możliwość zapisania się na karpia, dostarczanego przed wigilią. Dziennikarze „Faktu” zebrali pierwsze oferty . Wiemy więc, jakiej ceny ryby się spodziewać. Cytowana przez gazetę przedstawicielka gospodarstwa rybnego w Lubuskiem powiedziała, że kilogram karpia kupowanego bezpośrednio u rybaków będzie kosztował w 2024 roku 25-30 złotych .
Ponad 20 zł za kilogram karpia
Inna firma, której ogłoszenie znaleźli dziennikarze, oferuje – w różnych miejscach kraju – karpia w cenie 21 zł za kilogram . Na Śląsku zaś jedna z ofert mówi o 25 złotych za kilogram. Hodowca podkreśla tam, że karp jest karmiony wyłącznie zbożem.
W Niemodlinie, największym gospodarstwie produkującym karpie na Opolszczyźnie, za kilogram trzeba wydać nieco więcej pieniędzy – 30 złotych . W niektórych gospodarstwach można też skorzystać z opcji patroszenia karpia. Trzeba się przygotować na dodatek do ceny – ok. 2 złotych za kilogram.
Wypróbuj też przepisy na racuchy ziemniaczane i konfiturę z żurawiny .