Sprawdziłam ile zapłacimy za sałatkę jarzynową na święta. Ceny warzyw nie zostawiają złudzeń, będzie drogo
Nie wyobrażasz sobie świąt bez sałatki jarzynowej? Jej przygotowanie wiąże się z niemałymi kosztami. Dopiero co martwiliśmy się o ceny warzyw na Wielkanoc, a tu przyszły kolejne podwyżki. Podpowiadam, ile obecnie trzeba przeznaczyć na sałatkę jarzynową.
Bez sałatki jarzynowej nie ma świąt
Sałatka jarzynowa to kultowa pozycja w każdym polskim domu. Do jej przygotowania używa się warzyw, jaj oraz oczywiście majonezu. Choć teoretycznie składniki nie są bardzo drogie, zebrane w całość dają pokaźną sumę.
Przepisów na sałatkę jarzynową jest cała masa. Poszczególne składniki mogą się różnić w zależności od osoby, która ten smakołyk przyrządza. Baza jest jednak na tyle zbliżona, że możemy wyliczyć koszt przygotowania 1 kg sałatki jarzynowej. Ile zapłacisz za postawienie jej na stole? Podpowiadam w dalszej części artykułu.
Czego potrzeba na sałatkę jarzynową?
Na potrzeby moich wyliczeń postanowiłam przygotować 1 kg sałatki . Zaczęłam od warzyw korzeniowych. Potrzebowałam ok. 4 dużych marchewek i 2 mniejsze korzenie pietruszki . Do tego seler i 1 cebula.
Marchewki oszacowałam na 450-500 g . Pietruszki na ok. 200 g. Korzeń selera to 80 g, a cebula 50 g . Już te liczby dały mi możliwość wstępnego policzenia sałatki .
Marchewka z tego zestawienia wychodzi najtaniej . Kosztuje ok. 3-4 zł/kg, zależnie od miejsca kupna. Pietruszka w cenie 9-10 złotych poważnie mnie zaskoczyła . Podobnie seler , który w hipermarkecie kosztuje nawet 2 razy mniej, niż w budce z warzywami ( 4,50 zł-10 zł/kg ).
Ogórki kiszone sprzedawane są w cenie ok. 14 zł/kg . Na sałatkę potrzebujemy ich 200 g. Do tego jabłko i wizytę na dziale owocowo-warzywnym mamy załatwioną . Ile będzie nas ona kosztowała?
Za same warzywa korzeniowe zapłacimy ok. 5 złotych . Za ogórki ok. 3 złotych i do 1 złotego za jabłko. Daje to sumę niemal 10 złotych, a spore zakupy jeszcze przed nami . Ile należy jeszcze dołożyć, dowiecie się z poniższego tekstu .
Tyle trzeba zapłacić za sałatkę jarzynową
Z działu z warzywami przenosimy się w inne rejony sklepu . Tym razem do nabycia mamy produkty takie, jak groszek, jajka czy majonez. Za puszkę groszku zapłacimy od 3 do nawet 6 złotych, zależnie od miejsca oraz wybranego producenta . Na potrzeby wyliczeń można przyjąć średni koszt 4 złotych.
Jajka od pewnego czasu są dosyć drogie . 10 sztuk może kosztować nawet 15 złotych. W moim przepisie na sałatkę użyjemy ich w liczbie 4 . Łatwo wyliczyć, że kosztować nas to będzie ok. 6 złotych .
Majonez renomowanego producenta kosztuje w dużym opakowaniu ok. 30 zł/l . Do mojego przepisu potrzebuję jakieś 100 ml, czyli 4 solidne łyżki . Za sos zapłacę zatem okrągłe 3 złote.
Dodatkowe składniki na sałatkę jarzynową dały sumę 13 złotych . Jak pamiętamy, za warzywa zapłaciliśmy już 10 złotych. Tę sumę dają nam składniki na 1 kg, a dobrze wiemy, że podczas świat schodzi jej znacznie więcej . 1 średniej wielkości porcja to aż 250 g.
W moim domu sałatka jarzynowa podawana jest na stół przynajmniej przez 2 dni . Wszyscy ją uwielbiamy, więc zjadamy jej naprawdę sporo. Przy 7 osobach dorosłych i 5 dzieci łatwo stracić rachubę . Myślę jednak, że z łatwością koszt zrobienia sałatki na całe święta dobija do kwoty trzycyfrowej .
Nie wyobrażam sobie świąt bez sałatki jarzynowej . Dopiero teraz zdaję sobie jednak sprawę, ile kosztuje jej przygotowanie. Z pewnością warto zorientować się w cenach, bo te jak widać mają sporą rozpiętość . Przy dobrze przemyślanych zakupach możemy nieco zaoszczędzić. Nie zgadniesz, ile kosztuje sałatka jarzynowa od Magdy Gessler . Ten błąd podczas przygotowywania sałatki jest niewybaczalny .