Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ten błąd rujnuje smak sałatki jarzynowej. Przez niego ląduje w koszu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 12.09.2023 22:33

Ten błąd rujnuje smak sałatki jarzynowej. Przez niego ląduje w koszu

sałatka jarzynowa
Canva/Timolina

Sałatka jarzynowa jest bardzo lubiana i popularna w Polsce. Pamiętamy smak takiej sałatki z dzieciństwa i zwykle zależy nam, by go odtworzyć. Jednak czasem nasza sałatka jarzynowa smakuje zupełnie inaczej niż ta sprzed lat. Powodem jest błąd, który popełniamy podczas jej przyrządzania.

Sałatka jarzynowa, czyli niebo w gębie

Sałatkę jarzynową przyrządza się w Polsce od zawsze. Króluje ona na świątecznych stołach, ale też podczas przyjęć okolicznościowych, a nawet wesel. Sałatkę jarzynową rodziny na co dzień, ale też od święta. Jej smak pamiętajmy przecież jeszcze z czasów dzieciństwa.

Jednak zdarza się, że sałatka, którą przyrządzamy, różni się smakiem od tej, którą robiła nasza mama, czy babcia. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że wszystko przez jeden błąd, który rujnuje smak sałatki jarzynowej. Dzięki naszym radom już nigdy go nie popełnisz.

sałatka jarzynowa
Canva/wideonet
Ta surówka króluje w mojej kuchni od końca wakacji. Rodzina za nią przepada, podstawą jest sezonowe warzywo

Nie popełniaj tego błędu!

Sałatka jarzynowa słynie ze smaku i wyrazistości. Doskonale pasuje do innych dań i jest po prostu znakomita. Jednak zdarza się, że zamiast wyrazistego smaku nasza sałatka jest mdła. To przez obieranie warzyw przed ich gotowaniem. 

Obrane warzywa w czasie gotowania tracą sporo smaku i wyrazistości. Poza tym w wyniku gotowania pozbawiamy warzywa wielu witamin. To ma z kolei wpływ na ich wartości odżywcze. Dlatego, jeśli chcemy, by nasza sałatka jarzynowa miała ten wyjątkowy smak, to warzywa wyszorujmy, nie obierajmy ich i tak gotujmy.

Solić, czy nie solić sałatkę jarzynową?

Warzywa obierzmy po gotowaniu. Jednak, czy warzywa gotować w wodzie osolonej? Zwolennicy tego sposobu uważają, że sól podbij ich smak. Jednak wiele osób uważa, że to najprostsza droga do przesolenia sałatki jarzynowej. 

Okazuje się, że można dodać sól do gotowania warzyw, ale tylko w niewielkiej ilości. Można też warzywa ugotować w bulionie. Dzięki temu warzywa z rosołu będą miały jeszcze więcej smaku. Pisaliśmy o sałatce jarzynowej okiem dietetyczki. Radziliśmy, jak długo możemy przechowywać w lodówce sałatkę jarzynową. 

sałatka
Canva/Dar1930

Źródło: przyslijprzepis.pl