Sprawdzony przepis na kapuśniak z młodej kapusty. Pomysł na przepyszny obiad
Kapuśniak z młodej kapusty jest wyśmienitym specjałem. Na ogół zupa kojarzy się z rozgrzewającym zimowym smakołykiem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by przygotować go latem. Wystarczy sięgnąć po młodą kapustę. Przepis babci Stasi jest niezwykle prosty, a dodatek cząbru sprawi, że zupa nabierze smaku. Pół łyżeczki wystarczy, by cieszyć się niezwykle aromatycznym daniem. Babciny patent nie ma sobie równych. Spróbujecie?
Kapuśniak z młodej kapusty jest pyszną zupą, która z pewnością zagości na niejednym talerzu. Podobnie jak szczawiowa czy botwinka , zyskuje na smaku dzięki starannie dobranym dodatkom. W tym przypadku kluczowy jest cząber, który nie tylko nada zupie charakteru, ale też sprawi, że będzie lekkostrawna . Skusicie się?
Babciny przepis na doskonały kapuśniak z młodej kapusty
Składniki:
-
1,5 litra bulionu drobiowego
-
pół główki młodej kapusty
-
350 g młodych ziemniaków
-
250 g kiełbasy wiejskiej
-
1 średnia marchewka
-
1 nieduża cebula
-
1 liść laurowy
-
1 ziarno ziela angielskiego
-
1 łyżeczka kminku
-
pół łyżeczki cząbru
-
2 łyżki mąki pszennej
-
3 łyżki oleju rzepakowego
-
1 pęczek koperku
-
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak przygotować kapuśniak z młodej kapusty?
Kapuśniak z młodej kapusty zrobisz z łatwością. Wystarczy postępować zgodnie z babciną recepturą. Na początku kapustę oczyszczamy. Kroimy ją w cienkie paski. Ziemniaki skrobiemy i myjemy, a następnie kroimy w kostkę. Marchew obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o większych oczkach. Kiełbasę kroimy w niezbyt grube półplasterki.
Cebulę pozbawiamy łupiny i siekamy. Łyżkę oleju rozgrzewamy w dużym garnku. Podsmażamy na nim cebulę. Wrzucamy kiełbasę i dalej smażymy. Gdy się nieco zrumieni, dodajemy kapustę, ziemniaki i marchewkę.
Po chwili całość zalewamy bulionem i doprowadzamy do wrzenia. Wsypujemy kminek i cząber, wrzucamy liść laurowy oraz ziele angielskie. Mieszamy, a następnie doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotujemy około 15 minut — aż do miękkości warzyw.
Na suchej patelni podsmażamy mąkę pszenną. Gdy się delikatnie zrumieni, wlewamy 2 łyżki oleju i mieszamy. Następnie podlewamy mieszankę wywarem z zupy, rozprowadzając w nim dokładnie mąkę.
Zawartość patelni przenosimy do garnka. Całość zagotowujemy i chwilę podgrzewamy. Starannie siekamy koperek i dodajemy go do dania. Kapuśniak podajemy od razu. Jeżeli lubimy, możemy go zjeść z kromką chleba.
Źródło zdjęcia: canva/sidrahsana Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kwestiasmaku