Smakosze.pl Przepisy Ta kapusta jest wypakowana witaminami. Na zimę jak znalazł
Fot. shutterstock/Anna Shepulova

Ta kapusta jest wypakowana witaminami. Na zimę jak znalazł

15 września 2024

Kiszona kapusta jest ceniona przez wiele osób. Zdrowa i o charakterystycznym smaku, często przyrządzana jest na zimę. Jednak warto też ukisić kapustę, która zwykle podawana jest w formie surówek lub jako duszone warzywo. Czerwona kapusta na pewno przyda się na zimę.

Kiszona czerwona kapusta najlepsza

Zwykle kisimy białą kapustę, ale warto w ten sposób przygotować czerwoną kapustę . Taka kiszonka będzie niezwykle wartościowa i zdrowa. Zawiera dużo witaminy C i B. Tym samym wzmacnia odporność, poprawia koncentrację i samopoczucie. Kiszona czerwona kapusta zawiera też błonnik pokarmowy.

Ten pomaga schudnąć, poprawia pracę układu trawiennego i podkręca metabolizm . Kiszona czerwona kapusta jest naturalnym probiotykiem, który doskonale działa na mikroflorę jelitową. Warto wiedzieć, że podczas kiszenia czerwonej kapusty przyda się cierpliwość. Taka kapusta w słoiku będzie gotowa po około 6 dniach. Śmiało wytrzyma długie tygodnie, a nawet miesiące w chłodnym miejscu.

czerwona kapusta
Fot. Canva/sayhmog
Układam na karkówce i zapiekam. Wolę te kotlety nawet od schabowych

Jak ukisić czerwoną kapustę?

Składniki:

  • 1 kg czerwonej kapusty
  • 2 łyżki soli kamiennej
  • opcjonalnie ziele angielskie, liście laurowe, kminek

Przygotowanie kiszonej czerwonej kapusty zacznij od dokładnego umycia warzywa i sunięcia zewnętrznych liści. Przekrój kapustę na pół i usuń głąb . Główkę drobno posiekaj. Przełóż kapustę do miski, wsyp sól i ugnieć dłońmi. Taka czynność powinna trwać 10 minut.

Gdy kapusta zacznie puszczać sok, to przestań ją ugniatać. Teraz można dodać ulubione przyprawy. Przełóż kapustę do wcześniej wyparzonych słoików . Dociśnij zawartość łyżką. Ważne, by kapusta była zanurzona w soku, który puściła. Inaczej się zepsuje. Słoiki zakręć i zostaw w temperaturze pokojowej na 5-6 dni.

O tym pamiętaj podczas kiszenia czerwonej kapusty

Istotne jest, by jak najdrobniej poszatkować kapustę. Wówczas dotrze do niej sól, kapusta puści sok i dobrze się ukisi . Warto poczekać na efekt więcej niż 6 dni. Kapusta czerwona zyska bardziej intensywny smak. Powinniśmy wybrać jednorodną główkę kapusty.

Jeśli soku będzie zbyt mało, należy dodać trochę przegotowanej wody z solą. Sprawdzi się też sok z kiszonych ogórków . Kiszona czerwona kapusta będzie idealna jako surówka do obiadu. Pasuje też do potraw z grilla. Pełna smaku i witamin będzie jak znalazł na zimę. Pisaliśmy o tym, jak przygotować wyborne kotlety z pieczarkami. Polecaliśmy przepis na rarytas z czerstwego chleba.

kiszona czerwona kapusta
Fot. Canva/Jiri Hera

Źródło: terazgotuje.pl

Na jesień rodzina wciąż mówi tym cieście. Piekę je dosłownie co weekend
Na jesień rodzina wciąż mówi tym cieście. Piekę je dosłownie co weekend
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy