Ta surówka smakuje jak z chińskiej restauracji. Pasuje niemal do wszystkiego
Dla wielu z nas azjatyckie restauracje zaliczają się już nie do kategorii kuchni egzotycznych, ale raczej do swojskich smaków. Warto więc spróbować tego przepisu na surówkę, jaką znamy z wietnamskich czy chińskich barów – jej smak jest nie do pobicia.
Azjatyckie surówki
Tym, co odróżnia tego typu surówki od tych, które znamy z kuchni naszych babć, jest ich lekkość i orzeźwiający smak. W azjatyckich barach do surówek nie dodaje się ani jogurtu, ani tym bardziej majonezu. Często wykorzystywane są lekkie zalewy, także te na bazie octu.
Jeśli więc chodzi o składniki surówki, nie ma tu wielkiego zaskoczenia. Ważniejszy jest sos i sposób jego zastosowania . Surówkę przyprawiamy nie tuż przed podaniem, ale na kilka godzin przed, by smaki dobrze się połączyły, a może nawet lekko zakisiły.
Surówka z białej kapusty
Podobny przepis znajdujemy na kanele Pani M – sałatki i surówki, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do naszego tekstu. Warto pamiętać przy przygotowywaniu zalewy, że kwaśny roztwór utrudnia rozpuszczanie cukru . Do rondelka dodajemy więc lepiej najpierw słodkie, a później kwaśne. Pani M pokazuje jednak, że nie trzeba kurczowo trzymać się tej zasady.
Składniki
- ¼ główki białej kapusty
- 1 mała czerwona cebula
- 2 marchewki (lub jedna duża)
- Opcjonalnie: czerwona papryka
- 1 łyżka cukru
- 50 ml octu jabłkowego
- 50 ml oliwy
- Sól
Przygotowujemy surówkę jak z chińskiej restauracji
Kapustę szatkujemy na szatkownicy lub nożem krojąc na cieniutkie plasterki. Dobrą metodą jest szatkowanie kapusty obieraczką do warzyw – wtedy wychodzą z niej naprawdę cienkie nitki.
Marchewkę kroimy metodą julienne – na kawałki cienkie jak zapałka . Jeśli chcemy przyspieszyć proces, ścieramy ją na tarce o grubych okach. Podobnie w cienkie plasterki lub julienne kroimy paprykę. Cebulę kroimy w cienkie pióra. Warzywa umieszczamy w misce.
Do rondelka nalewamy ok. 80 ml wody, dodajemy cukier i sól. Na minimalnej mocy palnika rozpuszczamy składniki i dodajemy ocet i oliwę. Mieszamy, by składniki się połączyły i odstawiamy do przestudzenia .
Tak przygotowany płyn wylewamy na warzywa, dokładnie mieszamy i lekko dociskamy. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na kilka godzin do maceracji w lodówce . Surówkę najlepiej przygotować rano, by do pory obiadowej smaki były dobrze połączone.
Wypróbuj też przepis na wielkanocną galaretkę mięsną w kształcie jajek i dowiedz się, jakie błędy popełniamy według Magdy Gessler gotując żurek .