Tak powidła śliwkowe robiła moja kochana babcia. Wystarczy kilka składników i minimum pracy
Śliwki smakują najlepiej jesienią. Warto wykorzystać te pyszne owoce w kuchni i przyrządzić z nich powidła śliwkowe. Robię je według przepisu mojej babci. Powidła zawsze znakomicie wychodzą i świetnie smakują. Polecam przepis na szybkie przyrządzenie tego śliwkowego smakołyku.
Powidła śliwkowe, czyli jesienny smakołyk
Jesienią śliwek mamy pod dostatkiem. Te smaczne owoce znajdziemy na straganach i w supermarketach. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam śliwki. Poza walorami smakowymi są bardzo zdrowe.
Jedzenie śliwek dobroczynnie wpływa na trawienia i apetyt. Poprawia stan naszych mięśni i pomaga się zregenerować. Warto śliwki włączyć do naszego jadłospisu. Polecam przepis na pyszne powidła śliwkowe. To receptura mojej babci dzięki, której szybko zrobicie ten jesienny smakołyk.
Jak zrobić powidła śliwkowe?
Składniki:
- 2 ½ kg śliwek
- ½ kg cukru
- 1 łyżka octu 10%
Śliwki myjemy, pozbywamy się pestek i kroimy owoce na pół. Wrzucamy je do garnka i dodajemy cukier . Wlewamy ocet i wszystko dokładnie mieszamy. Przykrywamy garnek i odstawiamy na 12 godzin.
Po tym czasie dokładnie mieszamy zawartość w garnku. Przykrywamy i na małym ogniu dusimy 4 godziny. Nie odkrywamy i nie mieszamy w tym czasie. Po 4 godzinach powidła śliwkowe są gotowe.
Powidła śliwkowe, czyli niebo w gębie
Po ugotowaniu powideł dopiero teraz możemy je mieszać. Nie odparowujemy ich bardziej, bo w słoiku zgęstnieją. Powidła nie przywrą podczas tak długiego gotowania . Możemy zostawić ten przysmak z kawałkami śliwek, ale można je też zmiksować.
Warto teraz mieszać powidła śliwkowe, bo śliwki się bardziej rozpadną. Przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy około 10 minut . Po tym czasie słoiki wyjmujemy do góry dnem do ostygnięcia. Powidła śliwkowe są pyszne i przyrządzamy je w bardzo prosty sposób. Pisaliśmy o śliwkowym cieście z patelni. Podawaliśmy przepis na śliwki w occie od siostry Anastazji.
Źródło: YouTube/@swojskiejedzonko