Smakosze.pl Przepisy Ten chłodnik z truskawek robię według przepisu sprzed 170 lat. Jest ozdobą stołu
fot. Canva

Ten chłodnik z truskawek robię według przepisu sprzed 170 lat. Jest ozdobą stołu

9 maja 2024

Choć mijają lata, niektóre przepisy niewiele się zmieniają. Ten niezwykle szybki chłodnik jadano już na kilka pokoleń temu. Dziś, kiedy truskawki tanieją dosłownie z dnia na dzień, warto wrócić do sycącej i pysznej letniej zupy.

Chłodnik Wincentyny Zawadzkiej

W poszukiwaniu uniwersalnych przepisów na pyszne dania sięgamy dziś częściej do internetu niż do starych książek kucharskich. A szkoda, bo najprostsze cuda czasem dostępne są właśnie w tych zapomnianych książkach. Nasze babcie sięgały chętnie po receptury celebrytek, takich jak osławiona Ćwierczakiewiczowa , ale też mniej znanych kucharek. A później przekazywały z pokolenia na pokolenie przepisy, które z czasem ulegały modyfikacjom.

Do takich książek należy dzieło Wincentyny Zawadzkiej z 1854 roku . Choć książka w tym roku obchodzi 170-lecie pierwszego wydania , wiele przepisów nie straciło nic na aktualności – i tak jest w wypadku tego truskawkowego chłodniku . Dlatego zajrzyjmy do książki o obiecującym tytule „Kucharka litewska, zawierająca przepisy gruntowne i jasne, własnem doświadczeniem sprawdzone, sporządzania smacznych, wykwintnych, tanich i prostych rozmaitych rodzajów potraw tak mięsnych, jak i postnych, z przydaniem na początku książki dokładnej dyspozycji stołu”.

chłodnik truskawkowy
fot. Canva
Co roku czekam na maj, żeby robić tę sałatkę z ogórka. Mizeria niech się schowa

Przygotowujemy chłodnik truskawkowy

Przygotowując zupę według tego przepisu pamiętajmy o ostrożnym dodawaniu cukru do smaku. Staropolskie przepisy często były, według naszych standardów, przesłodzone – tu w oryginale Zawadzka mówi o ½-¾ funta, czyli nawet do 375 g cukru (funt to ½ kg). Nawet jeśli użyjemy mało słodkich truskawek, to z pewnością za dużo słodzika. Używamy więc mniej cukru i słodzimy ostrożnie.

Składniki

  • 1,5 kg truskawek
  • Ok. 150 g cukru
  • 2 duże kubeczki (3 x 370 g) gęstego jogurtu naturalnego
  • 1 kubeczek (200 g) śmietany 12%
  • Do podania: beziki lub groszek ptysiowy oraz kilka całych truskawek

Zmiksuj truskawki z cukrem

Truskawki myjemy i pozbawiamy szypułek. Umieszczamy je w kielichu blendera ( odkładając na bok kilka do podania ), zasypujemy cukrem i rozdrabniamy na jednolitą masę. Cukru dodajemy ostrożnie , w miarę potrzeby dosładzając truskawki .

W garnku mieszamy truskawki ze śmietaną i jogurtem. Garnek wstawiamy do lodówki na co najmniej godzinę. Przed podaniem kroimy pozostałe truskawki w ćwiartki i wrzucamy do chłodnika. Aby przekąska była bardziej sycąca, można dodać po garści groszku ptysiowego . W oryginalnym przepisie chłodnik taki serwowany był z bezikami.

Wypróbuj też przepisy na konserwowanie truskawek i ciasto bez pieczenia na bazie wafelków .

zupa truskawkowa z jogurtem
fot. Canva
Wyglądają jak mielone, a są bez grama mięsa. Jak dla mnie to najlepszy obiad na piątek
Nie uwierzysz, jakiej przyprawy najchętniej używają Europejczycy. Ich gust doskonale pokrywa się z polskim
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy