To mój ulubiony przepis na sernik, nie pęka i zawsze się udaje. Najważniejszy jest 1 składnik
Oto niezawodny przepis na sernik bez spodu. Idealne wykonanie tego ciasta nie jest łatwe, bo ma ono skłonność do pękania. Dzięki prostym poradom w całości eliminujemy to ryzyko.
Sernik z kaszą manną
Ciasto sernikowe, które szybko i wysoko wyrasta, a później równie szybko opada i przy tym pęka, to zmora kucharek i kucharzy. Niektórzy w ogóle rezygnują z przygotowywania takiego deseru , żeby nie podejmować ryzyka. A szkoda, bo osiągnięcie zamierzonego celu wcale nie jest trudne, jak udowadnia ten przepis.
Jednym z jego sekretów jest zastosowanie w cieście kaszy manny. Pełni ona podobną funkcję jak bułka tarta w kotletach mielonych – wyciąga z ciasta nadmiar wilgoci . Uważać należy też na to, jak mieszamy ciasto. Reszta pójdzie już łatwo.
Przepis na sernik
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału MogoMaja. Zbiera ona kilka różnych porad dotyczących pieczenia rozsianych po sieci i książkach kucharskich. Sernik można wzbogacić migdałami , można też pominąć rumowy aromat lub zastąpić go waniliowym.
Składniki
- 1 kg twarogu sernikowego min. 10% tłuszczu
- 5 jajek
- 150 g cukru
- 120 g masła
- 50 g kaszy manny
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- Aromat waniliowy lub rumowy
- Opcjonalnie: podprażone migdały
Domowy sernik bez spodu
Masło w temperaturze pokojowej ucieramy w mikserze z cukrem, aż masa będzie połączona. Stopniowo dodajemy po jednym jajku , mieszając po każdym, aż będzie rozprowadzone równomiernie w masie. Dzięki temu, że nie ubiliśmy białek na sztywno, sernik nie wyrośnie – a zatem także nie opadnie – tak mocno.
W osobnej miseczce mieszamy kaszę mannę z mąką ziemniaczaną. Dodajemy do kielicha miksera i mieszamy, dodając aromat. Na końcu łączymy całość w mikserze z twarogiem. Na tym etapie można też dodać migdały.
Ciasto przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Wyrównujemy powierzchnię . Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Pieczemy przez ok. 90 minut . Po tym czasie piekarnik wyłączamy i lekko uchylamy. Pozwalamy ciastu stygnąć przez ok. 45 minut .
Wypróbuj też przepis na wielowarzywny ketchup i sposób na wybieranie ogórków do kwaszenia .