W bardzo starej książce znalazłam kultowy przepis na naleśniki z serem. Mistrzowskie wskazówki
W moim domu naleśniki z serem zawsze znikały w ekspresowym tempie. Niedawno natknęłam się na książkę kucharską, w której znalazłam prosty sposób na ich przygotowanie. Składniki miałam w domu, więc postanowiłam je przygotować. Dzięki zamieszczonym wskazówkom wyszły tak smakowite, że palce lizać.
Sekret smakowitych naleśników z serem odkryty
Babcine danie na słodko smakowało chyba każdemu. Delikatna masa serowa zamknięta w elastycznym, a przede wszystkim cieniutkim cieście nie mogła się nie podobać. Wykonanie potrawy w domu długo jednak mnie przerastało.
Dopiero gdy skusiłam się na sięgniecie po przepis ze starej książki, uzyskałam zadowalające rezultaty. Początkowo byłam sceptyczna, co do użycia proponowanego tam tłuszczu. W dalszej części wyjawiam dlaczego. Zdradzam też jak danie przygotowałam.
Przepis na wyśmienite naleśniki z serem
Nigdy jeszcze nie próbowałam smażenia słodkich dań na tłuszczu zwierzęcym. Pamiętałam jednak, że babcine pączki na smalcu całkiem ładnie wychodziły. Spróbowałam więc też z naleśnikami. Efekt bardzo przyjemnie mnie zaskoczył. Zbierzcie składniki i zróbcie już dziś.
Składniki na ciasto na naleśniki:
- 270 g mąki pszennej
- 2 duże jajka
- 100 g cukru
- 300 ml mleka
- 220 ml wody
- szczypta soli
Składniki na nadzienie serowe:
- 500 g twarogu półtłustego
- 2 duże jajka
- 150 g cukru
- esencja waniliowa
Do przygotowania naleśników z serem potrzebna będzie oczywiście patelnia. Dobrze, by nie miała zbyt wysokich brzegów — wtedy łatwiej będzie obracać smakołyk w czasie smażenia. Resztę instrukcji znajdziecie poniżej.
Jak zrobić znakomite naleśniki z serem? Z przepisem ze starej książki
Wykonanie rarytasu zaczynam od sporządzenia ciasta. Mąkę pszenną, jajka, mleko, sól i cukier umieszczam w dużej misce. Za pomocą rózgi łączę je ze sobą, a następnie rozrzedzam ciasto wodą, aż osiągnie odpowiednią konsystencję.
Powinno dość swobodnie, ale nie zbyt szybko, spływać z łyżki, pozostawiając na sztućcu smugę. Wtedy mogę przystąpić do smażenia naleśników. Rozgrzaną patelnię smaruję nadzianą na widelec słoniną.
Przy pomocy chochli wylewam porcje ciasta, rozprowadzając go tyle, by naleśnik był cienki, ale nie miał dziur. Smażę krótko — szybko będą gotowe. Po wyczerpaniu masy przystępuję do zrobienia farszu.
Twaróg rozdrabniam tak, aby nie miał grudek. Wbijam do niego jajka, wlewam esencję waniliową i wsypuję cukier. Mieszam, a następnie przygotowaną masą smaruję naleśniki. Zawijam je w rulon.
Jak podać naleśniki z serem?
Przed zaserwowaniem warto podsmażyć złożone naleśniki na odrobinie tłuszczu. Już na talerzu polejcie je śmietanką, a będą jeszcze smaczniejsze. Niektórzy dekoruję je również polewą czekoladową , ale tego dodatku akurat stara książka nie sugerowała.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na naleśniki. Spróbujcie koniecznie prostego przysmaku zrobionego z kaszy gryczanej . Być może spodoba wam się też ciasto na naleśniki z udziałem śmietanki — mistrz Roux używał tylko takiego.
Przepis oraz zdjęcie główne ilustrujące artykułu pochodzą z książki “Praktyczna kuchnia”.