Wyparzenie słoika to za mało. Wystarczy prosty trik, a zakwas z buraków nie pleśnieje
Każdy wie, że domowy zakwas z buraków gwarantuje doskonały smak czerwonego barszczu. Niestety, czasami pojawia się w nim pleśń, a to całkowicie dyskwalifikuje zakwas do przygotowania z niego świątecznej zupy. Dlatego koniecznie dowiedz się, co zrobić, żeby zakwas z buraków nie spleśniał.
Domowy zakwas z buraków
Choć do wigilijnego stołu zasiądziemy dopiero za dwa tygodnie, przygotowania do świąt zaczynają się znacznie wcześniej. Wiedzą o tym wszyscy kucharze, którzy czerwony barszcz zamierzają przygotować na podstawie tradycyjnego przepisu . A ten, jak wiadomo, wymaga wcześniejszego przygotowania domowego zakwasu z buraków.
Za parę dni wiele gospodyń nastawi zakwas, dlatego już teraz prezentujemy trik, dzięki któremu ten najważniejszy składnik zupy nie ulegnie zepsuciu. Pamiętaj, że pleśń w zakwasie z buraków sprawia, że nie można go użyć. Na szczęście z tym sposobem uda ci się tego uniknąć.
Pleśń w zakwasie z buraków
Domowy zakwas z buraków powstaje w wyniku fermentacji warzyw. To dzięki temu procesowi ugotowana z niego zupa jest odpowiednio kwaśna i wyrazista. Niestety, czasami zdarza się tak, że pomimo starań w zakwasie pojawi się pleśń, a wtedy bezzwłocznie należy się go pozbyć.
Wiele kucharek i kucharzy twierdzi, że zakwas kiśnie przez niedomyty słój do kiszenia lub przez inne zanieczyszczenia, które się do niego przedostały. Zachowanie higieny jest oczywiście ważną kwestią podczas gotowania, ale warto poznać także sposób, dzięki któremu na pewno unikniesz powstania pleśni.
Zobacz też: Tu zrobią jeden z największych Bali Sylwestrowych. Nie możesz tego przegapić
Co zrobić, żeby zakwas z buraków nie spleśniał?
Najczęstszym powodem spleśnienia zakwasu, jest wypłynięcie kawałka warzywa lub którejś z przypraw na powierzchnię. Pleśń ma wtedy możliwość osadzenia się na składniku i rozwinięcia. Dlatego trzeba temu zapobiec i ochronić domowy zakwas z buraków.
Można zrobić to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy w czystą gazę zawinąć zarówno buraki, jak i przyprawy, a następnie związać ją i umieścić na dnie słoika. Dopiero wtedy można zalać składniki wodą i oczekiwać. Dzięki temu prostemu patentowi żaden składnik nie dostanie się na powierzchnię, a zakwas wyjdzie idealny. Wypróbuj sposób, a już nigdy nie zrobisz inaczej.
Sprawdź także, czego nie dodawać do rosołu oraz zobacz, co możesz przygotować z cebuli .