Smakosze.pl Produkty Zapomniane wigilijne potrawy - nasi dziadkowie je uwielbiali
canva/TeresaKasprzycka

Zapomniane wigilijne potrawy - nasi dziadkowie je uwielbiali

14 grudnia 2021
Autor tekstu: Renata Materlińska

Wigilia jest nawiązaniem do tradycji i korzeni. Celebrujemy ją zwykle, tak jak to robiły nasze mamy i babcie. Na stołach stawiamy zaś dania znane od pokoleń. Jednak niektóre wigilijne potrawy zostały już nieco zapomniane. Może warto do nich wrócić, by przypomnieć sobie dawne smaki i zaskoczyć gości?

Potrawy wigilijne były u nas zawsze daniami postnymi. Zgodnie ze zwyczajem, przyrządzano je z najprostszych produktów, które są darami pól, lasów i wód. Mimo różnych zmian staramy się być wierni tej tradycji. Jednak niektóre potrawy regionalne są przyrządzane już bardzo rzadko i tylko w niektórych domach.

Zapomniane wigilijne potrawy

Wśród zapomnianych potraw można znaleźć zupy, potrawy z ryb, a także desery. Wiele z nich wywodzi się z Kresów, ale nie tylko. Oto krótki przegląd potrawy, o których warto sobie przypomnieć.

Faramuszka jest staropolskim, postnym daniem, znanym też w Rosji. Co ciekawe, zupę tę robi się na piwie. W garnku gotuje się piwo z pokruszonym chlebem. Dodaje masło i przyprawy korzenne. Po przetarciu zupę rozrzedza się gorącą wodą i podaje z krojonym twarogiem.

Na Kresach jadano zaś śledzie smażone w cieście . Ciasto, nieco gęściejsze niż naleśnikowe, robi się z dodatkiem roztopionego masła. Zanurza się w nim filety śledziowe i smaży na oleju. Tak przygotowaną rybę podaje się zwykle z sosem chrzanowym lub żurawiną oraz surówką z kiszonej kapusty.

Inną, nieco zapomnianą już potrawą z ryb, jest szczupak z szafranem i rodzynkami . Ze względu na bardziej kosztowne składniki, jadano ją na dworach szlacheckich. W rondlu na maśle smażono cebulę z dodatkiem mleka, rodzynek, szafranu i innych przypraw. W gorącym płynie gotowano rybę i podawano ją z sosem zaciągniętym śmietanką.

Wigilia na słodko

Moczka jest jedną z popularniejszych, wigilijnych zup na Śląsku. Przyrządza się ją z suszonych owoców i bakalii oraz piernika. Jest to zupa z pogranicza deseru, bo nie brakuje w niej słodkich składników. Suszone owoce i orzechy gotuje się w kompocie, dodaje namoczony, zmiksowany piernik i gotuje. Całość zaprawia się maślaną zasmażką, doprawia korzennymi przyprawami i łączy z czekoladą.

Kisiel żurawinowy również wywodzi się z Kresów i w niektórych domach wciąż się go przyrządza. Robi się go z owoców świeżych lub mrożonych, można też z suszonych, choć jest nieco mniej wyrazisty w smaku. Podaje się go na ciepło lub zimno, na zakończenie obfitego posiłku. Jego kwaskowy smak doskonale orzeźwia. Na naszej stronie znajdziesz też przepisy na popularniejsze potrawy wigilijne. Wśród nich jest np. receptura na warstwową sałatkę śledziową , a także na gołąbki z kaszą i grzybami .

kisiel żurawinowy
kisiel żurawinowy

Źródło zdjęcia: canva/ValdisO

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy