Zapomnij o zwykłej grochówce, ta zupa bije ją na głowę. Cudownie rozgrzewa i syci na długie godziny
W ostatnim czasie temperatury za naszymi oknami spadły sporo poniżej zera. Dobrym wyjściem w takiej sytuacji będzie nie tylko ukrycie się pod kocem. Ale i spożywanie rozgrzewających i smacznych zup. Z tym przepisem będzie to niezwykle proste.
Grochówka bez grochu
Najlepszą zupą na naprawdę chłodne dni byłaby grochówka. Nie każdy jednak lub tę zupę. Jedni przez to, że kojarzy im się z wojskiem, a drudzy przez groch. Ten składnik sprawia, że zupa nabiera charakterystycznego smaku, który nie każdemu podpasuje.
A gdyby tak zrobić grochówkę bez grochu? Z całą pewnością będzie to zupełnie inne danie, które zaskoczy wszystkich. Ciężko o lepszą zupę na chłody.
Jak zrobić tę zupę?
Przygotowanie tej zupy jest niezwykle proste i nie wymaga wiele wysiłku. Dodatkowo zaskoczy cię nie tylko smak, ale i to jak bardzo ta zupa cię rozgrzeje.
Składniki:
- 400 g kiełbasy śląskiej
- 3 marchwie
- 3 l wody
- 300 g czerwonej soczewicy
- 200 g zielonego mrożonego groszku
- 500 g ziemniaków
- 20 g koncentratu pomidorowego
- 3 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- majeranek
- sól
- pieprz
- 50 g mąki pszennej
- 30 ml oleju
Zacznij od obrania i umycia marchwi. Zatrzyj ją na grubych oczkach tarki . Kiełbasę pokrój w kostkę o grubości około 1 cm . Następnie obierz, umyj ziemniaki i pokrój je w małą kostkę. Wszystkie składniki wrzuć do dużego garnka.
Dodaj soczewicę i groszek. Nie szkodzi jeżeli będzie zmrożony. Całość zalej wodą, w taki sposób, aby każdy ze składników był w niej zanurzony . Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, sól oraz pieprz. Zupę gotuj na średnim ogniu. W czasie kiedy będzie się gotowała, możesz przygotować zasmażkę.
Na rozgrzaną patelnię wlej olej, a następnie dosyp mąką. Cały czas mieszaj, aby się nie przypaliła. Smaż do momentu zbrązowienia zasmażki i odstaw ją do wystygnięcia.
Jeżeli warzywa i soczewica zmiękły to dodaj przecier pomidorowy. Do zasmażki wlej chochelkę gorącej zupy i wymieszaj. Całość dolej do zupy, a następnie wsyp majeranek. Jeżeli lubisz smak majeranku, to dodaj go więcej. Dopraw solą, pieprzem i wymieszaj. Gotuj do momentu zgęstnienia zupy.
Co wyróżnia tę zupę?
Ta zupa swoim wyglądem bardzo przypomina grochówkę. Jednak przez to, że groch został zamieniony na soczewicę, jest ona zupełnie inna w smaku. Trafia w gusta tych, którzy za klasyczną grochówką nie przepadają.
Jednocześnie zachowuje walory zupy z grochem. Rozgrzewa w te zimne dni, ale też co ważne syci na bardzo długo. Z soczewicą smakuje jeszcze lepiej. Podobny przepis znajdziesz na YouTube na kanale Kuchenne smaki Joli. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane w artykule. Sprawdź, także na co uważać podczas zakupów w Biedronce oraz jak zrobić najlepszy syrop na przeziębienie .