Smakosze.pl Porady Ziemniaki wrzucamy do zimnej czy wrzącej wody?
canva/Hüseyin Zengin, Getty Images

Ziemniaki wrzucamy do zimnej czy wrzącej wody?

30 października 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Z pozoru gotowanie ziemniaków do obiadu może się wydawać wręcz trywialną czynnością, w końcu każdy z nas to robi. Mnóstwo osób wrzuca je do zimnej wody i dopiero wtedy zaczyna podgrzewać. Okazuje się, że taka technika jest błędna, ponieważ kartofle tracą przez nią mnóstwo wartości odżywczych. Wyjaśniamy, dlaczego zdrowiej jest dodawać je do uprzednio wrzącej wody.

Ziemniaki stanowią podstawę diety przeciętnego Polaka, wszak praktycznie każdego dnia zajadamy się nimi w najróżniejszej postaci. Co ciekawe, jeśli przygotuje się je w odpowiedni sposób, nie są wcale tuczące - wystarczy nie dodawać do nich żadnego tłuszczu.

Mimo tak dużej popularności tego warzywa, w wielu domach cały czas gotuje się je błędnie, przez co spożywa się produkt o obniżonych wartościach odżywczych . Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać jak sporządzić je w najsmaczniejszy i najzdrowszy sposób.

Ziemniaki zawsze wrzucaj do wrzątku

W ziemniakach znajduje się całkiem dużo soli mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Z tego powodu warto wiedzieć co zrobić, aby nie tracić ich z powodu popularnych błędów kuchennych.

Aby zachować ich jak najwięcej, nastaw wodę w garnku do gotowania jeszcze przed rozpoczęciem obierania kartofli. W taki sposób, gdy skończysz obierać wszystkie potrzebne bulwy, woda prawdopodobnie będzie już wrzeć.

Delikatnie ją posól i wrzuć umyte pod bieżącą wodą pyrki. Gaz powinien być ustawiony na średnią moc, ponieważ wtedy skrobia gotuje się równomiernie. Ziemniaki są gotowe, gdy przy wbijaniu w nie widelca, ten wchodzi bez żadnego oporu.

Nie wylewaj wody po ziemniakach

To kolejna popularna wpadka, przez którą traci się mnóstwo cennych składników. Jest ona bowiem wypełniona po brzegi skrobią, którą można wykorzystać na wiele sposób. Jednym z nich jest zagęszczanie zup oraz sosów, bez konieczności wrzucania dodatkowej mąki pszennej.

Innym sposobem na ekologiczne zutylizowanie wody po kartoflach jest podlanie nią kwiatów domowych. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, aby nie dodawać do niej soli. Minerały zawarte w wodzie świetnie wspomagają wzrost roślin.

Osoby borykające się z problemami nerkowymi, takimi jak kamica nerkowa, mogą pić przestudzoną wodę. Wspomaga ona klasyczne leczenie, lecz nie może zawierać zbyt dużo soli, która przy takich przypadłościach nie jest wskazana.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić chrupiące pieczone ziemniaczki. Ten tekst wyjawia przepis na pyszne placki ziemniaczane z serem.

Ugotowane ziemniaki w dressingu

Źródło zdjęcia: canva/frederique wacquier, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl; mamadu.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy