Źle odpowiesz na to pytanie i kasjer anuluje zakupy. Mało kto ma o tym pojęcie, lepiej uważać
Płacenie gotówką za zakupy jest wciąż bardzo popularne. Jednak odpowiedź na pewne pytanie kasjera może sprawić, że sklep spożywczy opuścisz bez zakupów, które zrobiłeś. Wyjaśniamy, co może być tego powodem.
Płacenie gotówką wciąż na topie
Czy często robisz zakupy spożywcze? A może wybierasz się na nie tylko raz w tygodniu? Bez względu na częstotliwość, musisz płacić za zakupione towary. Czy stawiasz na gotówkę, czy może wybierasz płatność kartą? Jeśli płacisz gotówką, to w sklepie może pojawić się pewien problem.
Jest on związany z niewinnym, zdawałoby się, pytaniem kasjera:
Czy mogę być winny grosika?
Tu prawo stoi po stronie kasjera, a jego pytanie o niewydanie tej symbolicznej kwoty, jest jedynie wyrazem uprzejmości. Kasjer nie ma obowiązku wydać reszty. Co się stanie, gdy się na to nie zgodzisz? Taka sytuacja może skomplikować życie, przynajmniej w danej chwili.
Co z tą resztą?
Idziesz na zakupy i dysponujesz określoną kwotą pieniędzy. Zwykle nie jest ona odliczona co do grosza. Przy kasie może się okazać, że kasjer nie ma jak wydać reszty. Przeważnie nie stanowi to problemu dla klienta i nie walczy on o grosz lub inną niewielką kwotą.
Jednak okazuje się, że tak naprawdę klient nie ma prawa do otrzymania reszty pieniędzy. Maciej Chmielowski z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia tę sprawę w rozmowie z portalem Interia:
Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę
Brak reszty i brak zakupów
Żaden przepis nie obliguje kasjera do wydania reszty. Jeśli na niewinnie brzmiące pytanie o niewydanie grosika, odpowiesz, że nie zgadzasz się i chcesz grosik reszty, to możesz zostać z niczym. Mianowicie kasjer zgodnie z prawem może odmówić wydania towaru i unieważnić transakcję.
Jednak musi odpowiednio umotywować tę odmowę. Błahe tłumaczenie może narazić go na karę grzywny w kwocie od kilkudziesięciu złotych do nawet 5 tysięcy złotych. Wystarczy jednak, by kasjer wskazał, że klient nie chce się zgodzić na niewydanie reszty i tym samym odmowa wydania towaru jest zasadna. Pisaliśmy o czekoladzie, która szkodzi naszemu zdrowiu. Radziliśmy też, jak przyrządzić pyszny schab na obiad.
Źródło: biznes.interia.pl