Smakosze.pl Przepisy Znów pojawiły się w polskich lasach. Grzybiarze go depczą, a kilogram jest wart 2 tysiące euro
Canva / ALFSnaiper

Znów pojawiły się w polskich lasach. Grzybiarze go depczą, a kilogram jest wart 2 tysiące euro

13 sierpnia 2023
Autor tekstu: Aleksandra Proch

W Polsce znaleziono bardzo cenny gatunek grzyba. Koszt kilograma może osiągać nawet 2 tysiące euro. Wielu niewprawnych grzybiarzy nie zdaje sobie sprawę, co rośnie pod ich stopami. Warto rozejrzeć się uważnie podczas najbliższego spaceru po lesie.

Cenne grzyby po raz kolejny pojawiły się w Polsce

Pożądany gatunek grzyba na terenie Polski odnotowano po raz pierwszy w 1921 roku. Zbieracze natknęli się na niego w Gdańsku. Od tamtego czasu gąska sosnowa, bo o niej właśnie mowa, zniknęła z widoku i została uznana u nas za gatunek wymarły. Od pewnego czasu jednak raportowane są kolejne spotkania z tym skarbem lasu.

Gąska sosnowa jest gatunkiem bardzo cenionym. W niektórych krajach może osiągać wartość nawet 2 tysięcy euro za kilogram. U nas nie jest aż tak droga, ale nadal warto wypatrywać jej na grzybobraniu. Największe szanse mają na to mieszkańcy gminy Zawoja oraz Beskidów.

zbieranie grzybów.jpg
Canva / nelyninell
Weź czerstwy chleb i polej go wodą z kranu. Żałuję, że nikt wcześniej nie pokazał mi tej sztuczki

Po czym poznać gąski sosnowe? Tak wyglądają te cenione grzyby

Aby znaleźć gąskę sosnową, musimy wiedzieć, czego szukamy . Grzyby różnią się od siebie wyglądem w zależności od wieku . Młode osobniki mają podwinięte w stronę nóżek ranty kapeluszy, bulwiaste trzony i kształt rozszerzający się ku dołowi . Starsze poznacie po stożkowatych i mięsistych kapeluszach, których kształt wciąż charakterystycznie podwija się na brzegach .

Gąski sosnowe łatwo pomylić z innymi gatunkami . Niektóre z nich są silnie trujące. Grzyby mają gładką, podobną do pieczarek skórkę, mogą przypominać też borowiki i opieńki . Z uwagi na podobny wygląd do muchomorów Smitha warto, aby nasze zbiory przejrzał doświadczony grzybiarz lub uprawniona osoba z Sanepidu .

Cenne grzyby najłatwiej spotkać w sosnowych lasach, co wprost sugeruje ich nazwa . Szczególnie lubią podłoże suche i piaszczyste . Rosną zarówno w skupiskach, jak i pojedynczo. Skoro już wiecie, jak wyglądają i jakie warunki lubią, możecie próbować szczęścia podczas najbliższego spaceru w lesie .

Do jakich celów kulinarnych używa się tych kosztownych grzybów?

Grzyby są bardzo cenionym produktem w wielu kuchniach świata . Gąski sosnowe zaś cieszą się szczególnym powodzeniem . Ich intensywny cynamonowy zapach stanowi cechę szczególną tego gatunku. Co ważne, aromat ten nie znika pod wpływem obróbki termicznej .

Gąski sosnowe są bardzo popularne w Japonii . Tam mogą być wręczane nawet w ramach prezentu ślubnego. Japończycy za kilogram grzybów są w stanie zapłacić równowartość 2 tysięcy euro . Na talerzach najchętniej łączą je z algami oraz ryżem.

Wbrew powszechnej opinii grzyby pełne są wartości odżywczych . Gąski przykładowo zawierają dużą ilość białka, błonnika, a także witamin B1, B2, C, D i E . Znajdziemy w nich także potas, fosfor, magnez, miedź i żelazo . Dzięki temu grzyby wspierają nasz układ odpornościowy i mają nieocenione zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych .

Gąski sosnowe nie są u nas tak łatwo spotykane, jak borowiki czy prawdziwk i. Aby je znaleźć, trzeba mieć naprawdę sporo szczęścia . Jeśli jednak napotkacie na swojej drodze gąskę, koniecznie wykorzystajcie ją w swojej kuchni. Smak tych grzybów w pełni usprawiedliwia ich wysokie ceny . Ten okrągły grzyb zjednał sobie serca Polaków . Uważaj, aby nie dać się zwieść wyglądowi tego trującego gatunku .

gąska sosnowa.jpg
Canva / gyro
Po kupieniu jajek w sklepie, odwróć je do góry nogami. Nawet nie wiesz ile możesz zyskać
Zanim wybiła 12:00, wypełnił bagażnik po brzegi. Ogromny wysyp grzybów, tu jest ich najwięcej
Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy