Smakosze.pl Porady Zrób papkę i wetrzyj w nagrobek. Grób będzie błyszczał jak tafla jeziora, cudny patent na 1 listopada
Fot. Shutterstock/makineko

Zrób papkę i wetrzyj w nagrobek. Grób będzie błyszczał jak tafla jeziora, cudny patent na 1 listopada

27 października 2024

Wychodząc na cmentarz na kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych weźmy ze sobą kilka rzeczy z kuchni. Przydadzą się przy porządkach na grobach. Dzięki temu w samo święto będziemy mieli z głowy uporczywy problem.

Czyszczenie grobów domowymi metodami

Czyszczenie nagrobków domowymi metodami to czynność niekoniecznie popularna, ale warto się do niej przekonać. Biorąc ze sobą na cmentarz kilka rzeczy z kuchni rozwiązujemy problem chemii, którą nie zawsze warto kupić. Oczywiście w niektórych sklepach można już kupić produkty stworzone specjalnie do czyszczenia grobów, ale domowe środki mogą w zupełności wystarczyć.

Może nawet lepiej ich używać, bo koniec końców mogą okazać się mniej inwazyjne . Nie każda powierzchnia nadaje się przecież do czyszczenia tymi samymi środkami. Używając soku z cytryny i sody zamiast silnych kwasów i zasad, łatwiej nam regulować ich stężenie.

czyszczenie nagrobka

Masz w kuchni takie przybory, od razu pędź je wyrzucić. GIS wydał pilny komunikat, ryzykujesz zdrowiem

Sok z cytryny do czyszczenia grobów

Sok z cytryny jest w postaci czystej dość silnym kwasem. Możemy jednak rozpuścić go z wodą, uzyskując znacznie łagodniejszą mieszankę. Dobrze nalać ją do butelki ze spryskiwaczem , np. takiej po płynie do czyszczenia okien, i razem ze szmatką oraz szczoteczką zabrać ze sobą na cmentarz.

Sok z cytryny poradzi sobie świetnie do czyszczenia nalotów, zwłaszcza wykwitów mchu czy grzyba na wilgotnych na co dzień, chropowatych powierzchniach. Jeśli jednak chcemy nim przetrzeć granitową powierzchnię, a taką ma wiele spośród naszych nagrobków, aplikujmy go bardzo ostrożnie. Stężony kwas może częściowo rozpuścić kamień i uczynić powierzchnię chropowatą . Choć czasem takiego właśnie efektu pożądamy, w wypadku nagrobków może to przyspieszyć jego zniszczenie.

Czyszczenie grobów sodą oczyszczoną

W takich sytuacjach polecana jest zaś soda oczyszczona . Nie jest ona tak inwazyjna i można nią z powodzeniem szorować wypolerowaną powierzchnię kamienia. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest materiałem ściernym, ale znacznie łagodniejszym niż te sklepowe. Jeśli użyjemy szmatki zamiast szczotki, na pewno nie doprowadzimy do poważnych zadrapań. By z sody przygotować środek czyszczący, po prostu rozrabiamy ją z wodą na gęstą papkę.

Idąc na cmentarz warto pamiętać, by wziąć ze sobą także starą szczoteczkę do zębów, która świetnie sprawdzi się do szorowania w zakamarkach. Bierzemy także szczotkę i ściągaczkę do szyb, dzięki której łatwo osuszymy nagrobek. Przyda się także stara reklamówka – jako torba na śmieci.

Wypróbuj też przepisy na idealnie usmażone pieczarki i doskonały rosół .

czyszczenie grobu

Restauracja wydała oświadczenie po wizycie Książula. Tych słów nie spodziewał się absolutnie nikt
Biały nalot na czekoladzie oznacza jedno. Lepiej nie bagatelizuj
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy