Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dodaj odrobinę podczas smażenia pieczarek. Grzyby nie ciemnieją
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 26.10.2024 21:00

Dodaj odrobinę podczas smażenia pieczarek. Grzyby nie ciemnieją

smażenie pieczarek
Fot. Canva/FotoCuisinette

Pieczarki są wszechobecne w naszej kuchni – i bardzo słusznie, ale ma to swoją cenę. Jest nią to, że często przyrządzamy je byle jak. A przestrzeganie kilku ważnych a pomijanych zasad jest kluczowe.

Jak smażyć pieczarki

Oczywiście co człowiek, to inny gust, ale większość z nas chyba ma całkiem klarowne wyobrażenie o tym, jak powinny wyglądać i smakować usmażone pieczarki. Cenimy te grzyby, jadalne nawet na surowo, za sprężystą, czasem wręcz kruchą strukturę i apetyczny jasny kolor.

Obie te właściwości możemy na patelni zabić albo odpowiednio je podbić. Pomoże w tym kilka zasad, dobry tłuszcz i odrobina soku z cytryny. Przyjrzyjmy się więc najlepszemu sposobowi gotowania, a właściwie smażenia pieczarek na patelni.

pieczarki w plasterkach
fot. Canva
Wygląda jak z cukierni, a jest banalny w przygotowaniu. Mój sernik chałwowy to prawdziwy przebój

Chrupiące i jasne pieczarki

Ciemnienie pieczarek wynika z tego, że wytapia się z nich woda, a w grzybach utleniają się enzymy. Pieczarki następnie duszą się w soku, który wypuszczą i całe nabierają tej charakterystycznej miękkości. By to ograniczyć, przede wszystkim pozbądźmy się nadmiaru wody.

Osiągamy to przez odpowiednio wysoką temperaturę patelni, na której smażymy grzyby. Używamy więc tłuszczu o wysokim punkcie dymienia – na przykład masła klarowanego. Rozgrzewamy go do tak wysokiej temperatury, że położony na próbę mały kawałek pieczarki na patelni natychmiast zacznie skwierczeć.

Dodaj sok z cytryny do pieczarek

Pieczarki dzięki temu szybciej stracą sok, który z siebie wypuszczą. Dodatkowo, pamiętajmy by nie nakładać ich na patelnię zbyt dużo – wtedy będzie więcej wody i więcej gotowania. Nie mieszajmy także zbyt intensywnie – ot, raz na jakiś czas. Nie solimy też pieczarek zbyt wcześnie, by nie prowokować wypuszczania nadmiaru wody, a przed smażeniem – dokładnie ocieramy po umyciu.

Aby zaś ograniczyć ciemnienie pieczarek, dodatkowo skropmy je podczas smażenia sokiem z cytryny. Zawarta w niej witamina C to kwas askorbinowy, który działa przeciwutleniająco. Ciemnienie pieczarek to właśnie utlenianie enzymów, cytryna pomoże go więc powstrzymać.

Wypróbuj też przepis na dojrzewające ciasto na piernik i poznaj najgorsze produkty z Biedronki.

pieczarki na talerzu
fot. Canva