Weź natkę pietruszki i przyłóż do jajek. To najlepszy patent na pisanki

Roślinne motywy na pisankach nie muszą być sprawką plastycznych talentów. Ten prosty patent pozwala przygotować wspaniałe, ozdobne jajka nawet osobom, które Bóg obdarzył dwiema lewymi rękami.
Pisanki z liśćmi
Esy-floresy. Choć powiedzonko to brzmi jak pozbawiona znaczenia zbitka dobrze brzmiących nie-słów, jest w rzeczywistości dokładnym opisem pewnego konkretnego ornamentu. Esy to oczywiście zawijasy w kształcie litery S, a floresy – motywy roślinne, czyli floralne.
Oto więc sposób na floresy na pisankach. A raczej kraszankach – w końcu barwimy je na jeden kolor, najlepiej w naturalnych składnikach. Przygotowujemy jednak piękny liściasty wzór za pomocą starej, tradycyjnej sztuczki.

Jajka barwione w roślinach
Coraz częściej wracamy do tradycyjnych sposobów barwienia pisanek na Wielkanoc, odchodząc od sztucznych barwników, których żywe kolory już nieco nam się przejadły. Gotujemy więc jajka w roślinach, dających bardzo konkretne, a przy tym żywe kolory. Aby dodać ciekawych efektów, możemy jednak sięgnąć po znalezione w ogrodzie liście.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Liście roślin mają to do siebie, że przepuszczają wodę, ale tylko w ograniczonym stopniu. Same mają przy tym bardzo dekoracyjne wzory. Natura pięknie urządziła rośliny tak, że w małych, wystrzępionych zakamarkach barwnik przedostanie się do skorupki jajka. Wystarczy tylko dobrze te listki przytwierdzić.

Zawiń jajka w rajstopy
Najlepszym sposobem na umocowanie liści tak, by ciasno przylegały do skorupki jajek przed farbowaniem, jest zawinięcie ich w starą pończochę i mocne związanie nicią. Pończocha ma na tyle duże otwory, że woda z barwnikiem będzie swobodnie przenikała do jej wnętrza. A dzięki temu, że dzianina na rajstopy jest syntetyczna, na jajku nie zostanie nieregularny wzór.
Jajka okładamy więc wybranymi liśćmi. Na filmie z kanału Piegowata Mama na TikToku, skąd zaczerpnęliśmy ilustracje, użyte są liście pietruszki. Możemy sięgnąć jednak po dowolne, które znajdziemy w kuchni lub w ogrodzie – koperek, rukolę, babkę lekarską, mniszka itp.

Barwniki do jajek
Także rodzaj barwnika nie ogranicza nas tu zbytnio. Choć tradycyjnie wzory liści odbija się na cebuli, dzięki czemu mają piękny, sepiowy ton, można także sięgać po inne naturalne kolory. Piękny błękitny odcień dostaniemy z czerwonej kapusty. Na brązowo barwimy jajka w korze dębu, a jasny żółcień da nam kurkuma. Świetnym barwnikiem są też buraki, a żółta kurkuma dodana do modrej kapusty da ładną, jasną zieleń.
By ułatwić jajkom barwienie, do wody z odpowiednim składnikiem dodajemy łyżkę octu. Zaś gorące jajka smarujemy masłem lub olejem. Ożywi to kolory i uwypukli jakość wzoru.






































