Babcia Stasia zmieniła sposób gotowania kompotu z truskawek. Owoce przestały się rozpadać
Kompot z truskawek jest pysznym sezonowym rarytasem. Jego gotowanie jednak niemal zawsze kończy się wyrzucaniem sezonowego owocu, który po przyrządzeniu wygląda nieapetycznie. Prosta sztuczka pozwoli uniknąć takiej sytuacji.
Kompot z truskawek można ugotować inaczej
Zazwyczaj wykonanie kompotu z truskawek polega na zagotowaniu wody z cukrem, umieszczeniu w niej owoców i niezbyt długim, około 5-minutowym gotowaniu.
Tak krótki czas podgrzewania jednak wystarcza, by truskawki rozpadły się i utworzyły nieestetyczną breję. Przykrej sytuacji można uniknąć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wrzucić sezonowy rarytas do wrzątku i od razu wyłączyć grzanie. Stygnąc, płyn nabierze smaku i koloru.
Jak urozmaicić smak kompotu z truskawek?
Słodki napój można i warto podkręcić. Dobrym pomysłem jest np. dodanie soku z cytryny, który sprawi, że kompot stanie się bardziej orzeźwiający i nie będzie przesadnie słodki . Podobnie zadziała sok z pomarańczy.
Ciekawą opcją jest także dodanie goździków, cynamonu lub kardamonu. Korzenne przyprawy doskonale komponują się ze słodyczą truskawki i nadają jej charakteru. Przyprawy warto zagotować przez 5 minut w wodzie i dopiero pachnący płyn połączyć z owocami. Smak kompotu podkreślą także odrobina wanilii oraz świeże listki mięty lub bazylii.
Jak wykorzystać owoce z kompotu?
Jędrne truskawki można podać z kompotem - będą się dobrze prezentowały i urozmaicą jego teksturę. Owoce można też z powodzeniem użyć do przygotowania dżemów. Świetnie połączą się np. z rabarbarem.
Na naszej stronie znajdziecie pomysły na przysmaki z truskawkami. Koniecznie przetestujcie puszyste racuchy ze słodkim owocem - skuszą nie tylko dzieci. Być może skusi was też znakomite ciasto siostry Anastazji , łączące truskawkę, budyń i lekki biszkopt.