Smakosze.pl Przepisy Babcia zawsze tak robiła z burakami na barszcz. Smakował jak żaden inny
Fot. materiały własne

Babcia zawsze tak robiła z burakami na barszcz. Smakował jak żaden inny

9 listopada 2024
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji znowu na stołach zagoszczą tradycyjne potrawy. Dla mnie smakiem, który najbardziej kojarzy mi się z Wigilią, jest barszcz czerwony. Moja babcia miała na barszcz swój sposób i była prawdziwą mistrzynią w jego przyrządzaniu.

Barszcz czerwony nieco inaczej

Każda gospodyni domowa ma swój sposób na barszcz. Zupa różni się dodatkami, proporcjami, a także samym procesem gotowania . Moim ulubionym barszczem był słodki i esencjonalny wywar przygotowywany przed babcię. Swój smak zawdzięczał jednej czynności .

Przygotowanie barszczu babcia rozpoczynała przynajmniej dzień przed podaniem. To dlatego, że najpierw musiała przygotować buraki na tę zupę. Kroiła je, zasypywała cukrem i zostawiała tak na noc. Gwarantuję, że lepszego barszczu nie jedliście .

obrane buraki.jpg
Fot. Canva
Strzelczyk zdradził swój sposób na schabowego na całą patelnię. Wypróbuję go w najbliższą niedzielę

Przepis na barszcz czerwony prosto od babci

W przepisie mojej babci nie ma żądnych wymyślnych składników. Wszystko jest proste, a przez to tradycyjne w smaku i po prostu pyszne. Babcia używała własnoręcznie zrobionego zakwasu , ale ostatecznie można użyć też takiego kupionego w sklepie. Poniżej lista niezbędnych produktów.

Składniki:

  • 7-8 buraków średniej wielkości
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka pieprzu ziarnistego
  • garść suszonych grzybów
  • 4 liście laurowe
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 1 cebula
  • 2 litry wody
  • 500 ml zakwasu
  • sól do smaku

Najlepszy barszcz czerwony krok po kroku

Zacznij od przygotowania buraków na barszcz czerwony . Obierz je, pokrój na kawałki i przełóż do garnka. Następnie zasyp je łyżką cukru i odstaw na noc .

Następnego dnia rano dodaj do buraków liście laurowe , grzyby, obraną opaloną cebulę, pieprz i ząbki czosnku. Całość zalej wodą i postaw na malutkim ogniu .

Kiedy barszcz zacznie się gotować, dodaj zakwas . Ważne, by nie przegapić tego momentu, aby wywar nie stracił koloru. Następnie gotuj na niewielkiej mocy palnika przez kolejną godzinę . Na sam koniec dopraw do smaku solą. Podawaj z uszkami lub rozlej do kubków i podawaj do pierogów i krokietów.

Poznaj przepis na dojrzewający piernik oraz sprawdź, co warto pić przed snem .

barszcz w kubku.jpg
Fot. Canva
Branża mięsna żąda spotkania z Tuskiem. Straszą „masowymi protestami"
Gdy tylko zaczynają się jesienne chłody, gotuję tę zupę. Nic tak nie rozgrzewa
Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy