Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dodaj szczyptę do kefiru i wypij przed pójściem spać. Korzyści się niocenione
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 08.11.2024 21:00

Dodaj szczyptę do kefiru i wypij przed pójściem spać. Korzyści się niocenione

szklanka z kefirem
Fot. Shutterstock

Ten napój jest nie tylko bardzo smaczny, lecz także – a może przede wszystkim – niezwykle zdrowy. Być może tak przyprawiony kefir nie przypadnie do gustu każdemu, większość z nas ma jednak powód, by sięgnąć po niego wieczorem.

Kefir na sen

Niedobrze jest kłaść się spać z pełnym żołądkiem. Może to obniżyć jakość snu, spowodować problemy z zasypianiem, a także podbić naszą wagę. Z drugiej strony, nie jest też łatwo usnąć z pustym żołądkiem.

Z pomocą przychodzi ten magiczny napój ze sfermentowanego mleka. Kefir nie tylko zaspokoi głód, jeśli odczuwamy go tuż przed pójściem spać. Nie dość, że nie przeszkodzi w zaśnięciu – wręcz aktywnie je wspomoże. Wszystko dzięki niezwykłemu składowi produktu.

kefir w szklankach

Zawijam w naleśniki i zapiekam 15 minut. Najlepszy obiad na piątek bez grama mięsa

Kefir z przyprawami

Mleko zakwaszone pałeczkami kwasu mlekowego, zwanymi grzybkami kefirowymi, to jedna z najczęstszych odmian napojów mlecznych w naszej części Europy. Zawiera on niezwykły związek – tryptofan. Ten zaś stymuluje wydzielanie melatoniny, która jest nazywana hormonem snu. Dzięki niej reguluje się nasz rytm dobowy, a sen jest głęboki i nieprzerwany przez noc.

Jednak by dodatkowo podbić właściwości takiej wieczornej przekąski, można wzbogacić ją o gałkę muszkatołową. Trochę tej przyprawy startej do kefiru zadziała na nas uspokajająco i rozluźniająco. Gałka ma właściwości nasenne i pomaga w obniżeniu ciśnienia, co dodatkowo poprawi jakość wypoczynku.

Kefir ułatwia odchudzanie

Tak przyprawiony kefir jest też wsparciem diety odchudzającej. Właśnie dlatego, że jest sycący, a przy tym niskokaloryczny, jest dobrym sposobem na późnowieczorny apetyt. Przyspiesza on przemianę materii, a kultury bakteryjne wspierają działanie naszej flory jelitowej.

Warto przy tym pamiętać, że tego typu suplementy diety działają zbawiennie tylko do określonego momentu. Nie przekraczajmy więc dawki 0,5 g dziennie. Wystarczy też szklanka jogurtu, by oba te składniki dobrze  wpisały się w naszą dietę.

Wypróbuj też przepis na szarlotkę z kruszonką i sprawdź się w naszym quizie z deserów PRL-u.

gałka muszkatołowa