Babciny sposób na kiszenie kapusty
Kiszona kapusta przygotowywana według domowej receptury jest znacznie lepsza niż ta ze sklepu. Nasze babcie miały swoje sposoby, by przetwory smakowały najlepiej. Nie potrzebujesz wielu składników. Wystarczy, że do kapusty dodasz odpowiednie dodatki i przyprawy, a nabierze ona odpowiedniego aromatu.
Z kiszonej kapusty można stworzyć wiele pysznych dań. Jednym z najpopularniejszych jest z pewnością surówka z kiszonej kapusty , która świetnie sprawdza się do ryby.
Ciekawą opcją dla szukających nowych smaków może okazać się też zapiekanka z ziemniakami i kiszoną kapustą . Aby jednak przygotować te potrawy, trzeba najpierw odpowiednio ukisić kapustę. Mamy najlepszy przepis.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jakie odmiany kapusty białej wybrać do kiszenia?
Do kiszenia najlepiej wybrać kapustę białą, jednak szczególnie polecane są takie odmiany jak Liberator oraz Novoton. W sklepach warto szukać białej, dojrzałej kapusty o dużej główce i zwartej strukturze.
Najlepsze do kiszenia są odmiany późne i zimowe. Jeśli wybierzesz bardziej zieloną i niewyrośniętą, możesz spodziewać się gorzkiego posmaku i szarawego wyglądu.
Ile soli należy dodać do kiszonej kapusty?
Na 1 kg warzyw powinno przypadać około 20 g soli kamiennej. Nigdy nie przekraczaj podanych proporcji. Przesolona kapusta straci charakterystyczny smak i nie będzie aż tak aromatyczna.
Aby przygotować kiszoną kapustę według przepisu babci, zapatrz się w: – 2 duże główki białej kapusty – ¾ kilograma marchewki – 1 stołowa łyżka kminku – 1,5 łyżeczki soli – 0,5 łyżeczki cukru
Jak przygotować kiszoną kapustę?
Przygotowanie kiszonki zacznij od poszatkowania kapusty, a marchewkę zetrzyj na dużych oczkach tarki.
W przygotowanym wcześniej naczyniu warstwowo ułóż: kapustę, marchew i składniki sypkie i tak od początku, aż do chwili wypełnienia naczynia.Pamiętaj, by każdą wartę odpowiednio ugniatać.
Warzywa w naczyniu szczelnie przykryj i dociśnij dużym kamieniem. Fermentacja trwa ok. 2 miesięcy. Przez ten czas należy ubijać kapustę, aby na dno naczynia dopuścić świeże powietrze. Po upływie tego czasu kapusta jest gotowa do spożycia.
Canva (zeleno Getty Images Pro)
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: nj24.pl, garneczki.pl