Biorę to co znajdę w kuchni, kroję i wrzucam do brytfanki. Ta zapiekanka starcza nawet na kilka dni
Jesteś zabiegana i nie masz czasu gotować? Ta zapiekanka wystarczy ci na kilka dni. Spójrz na ten przepis i biegnij do kuchni sprawdzić, czy masz wszystkie potrzebne składniki. Taki obiad zasmakuje każdemu.
Duszona zapiekanka za grosze
Jak myślisz zapiekanka, to wyobraźnia podpowiada, że musi być pieczywo, ser, szynka, a całość polana jest keczupem. Nie ma, co się dziwić. Większość z nas właśnie tak myśli o tym daniu.
Oczywiście zapiekanka może wyglądać i smakować zupełnie inaczej. W takim daniu wykorzystujemy często ziemniaki lub makaron. Tym razem użyj tego co znajdziesz w każdej kuchni. Wyciągnij brytfankę i ruszamy.
Składniki na przepyszną zapiekankę
Do zrobienia pysznej zapiekanki nie potrzebujesz wiele. Wystarczy to, co znajdziesz w kuchni. Lista składników nie jest długa.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 500 g wędzonego boczku
- 400 g śląskiej kiełbasy
- 2 duże marchwie
- 2 duże cebule
- 100 ml oleju
- 100 ml wody
- główka białej kapusty
- pieprz
- sól
Prosta zapiekanka na obiad
Wykonanie zapiekanki zacznij od obrania i umycia marchwi oraz ziemniaków. Marchew pokrój w talarki, a ziemniaki w kostkę. Kiełbasę przekrój na pół, a następnie na ćwiartki o grubości około 5 mm . Boczek pokrój w większą kostkę. Obierz cebulę i posiekaj ją w piórka.
Naczynie żaroodporne wyłóż liśćmi białej kapusty, w taki sposób, aby przykryć spód i boki naczynia . Pierwszą warstwę stworzą ziemniaki. Rozłóż je gęsto na liściach kapusty. Dodaj kiełbasę i boczek. Następnie wzbogać wszystko o marchew i cebulę. Porozkładaj wszystkie składniki równomiernie .
Rozłóż ostatnią warstwę ziemniaków. Dopraw solą i pieprzem. Do naczynia wlej wodę oraz olej. Przykryj liśćmi kapusty. Piecz w piekarniku w temperaturze 180 stopni, aż warzywa zmiękną. Oczywiście w takiej zapiekance można użyć również innych składników. Podobny przepis można znaleźć na YouTube na kanale Domowe Obiady, właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie umieszczone na górze artykułu. Sprawdź także, dlaczego zielona część pora jest cenna oraz czy pamiętasz kuchnię PRL-u .