Co zrobić ze starymi, wyrastającymi ziemniakami? 1 błędu nie można popełnić
Czy zdarzyło Wam się kiedyś wyrzucić stare ziemniaki? Może się okazać, że zupełnie niepotrzebne zmarnowaliście żywność. Te warzywa, które już nieco leżą w naszej spiżarni najczęściej nadają się jeszcze do jedzenia. O ile nie noszą na sobie śladów pleśni i gnicia, można je jeszcze wykorzystać do celów kulinarnych.
Stare ziemniaki, a zepsute to dwie różne kwestie
Zleżałe ziemniaki rozpoznajemy głównie po pomarszczonej skórce i zwiędłej strukturze. Zdarza się także, że warzywa zaczynają wypuszczać charakterystyczne, zielone pędy. Kiedy możemy przygotować z nich posiłek, a co sprawia, że powinny bezdyskusyjnie wylądować w koszu? Poniżej przedstawiamy całą prawdę o starych ziemniakach.
Stare ziemniaki- wyrzucać czy nie?
Oznak tego, że nasze ziemniaki są już stare może być kilka . Pierwszą z nich jest fakt, że bulwa staje się zwiędła i pomarszczona . Nie oznacza to jednak, że takiego ziemniaka należy spisać na straty . Po półgodzinnej kąpieli w zimnej wodzie warzywa odzyskają swoją dawną formę, dzięki czemu łatwo będzie je obrać i przygotować z nich posiłek .
Najczęstszą przyczyną wyrzucania starych ziemniaków jest fakt wypuszczenia przez nie pędów . Takie działanie może mieć pewne uzasadnienie, jednak jest nie do końca prawidłowe . Faktem jest, że pędy ziemniaków mogą być trujące przez zawarte w nich szkodliwe substancje, między innymi solaninę . Sam ziemniak pozostaje jednak zdatny do spożycia.
Zawarta w pędach ziemniakach solanina może wywołać objawy zatrucia pokarmowego . Symptomami mogą być między innymi bóle głowy i wymioty . Aby tego uniknąć starannie wykrój z ziemniaka wyrastające, jasnozielone gałązki . Pozostałą część warzywa możesz bez obaw spożyć, oczywiście po odpowiedniej obróbce termicznej .
Wiemy już które ziemniaki można jeść, a jakie mogą okazać się w całości trujące ? Przede wszystkim unikajmy warzyw spleśniałych, zgniłych, wydzielających nieprzyjemny zapach . Pamiętajmy, że wykrojenie zepsutego fragmentu nie załatwia w tym wypadku sprawy . Potencjalnie niebezpieczne substancje znajdują się w całym produkcie .
Zaalarmować powinny nas także ziemniaki o wyraźnie zielonym kolorze . Jest on skutkiem nieodpowiedniego przechowywania warzywa. W miąższu takiego ziemniaka znajduje się wspomniana już szkodliwa solanina i inne groźne alkaloidy . Dla spokoju ducha najlepiej pozbyć się tak zabarwionych egzemplarzy .
Co zrobić ze starych ziemniaków, które zmiękły podczas przechowywania?
Jeśli masz w domu stare, miękkie ziemniaki, możesz zrobić z nich smaczny posiłek . Warunkiem jest upewnienie się, że warzywa nie mają na sobie śladów pleśni . Jeśli nadal są zdatne do jedzenia, ugotuj je i zblenduj na wyborny krem z ulubionymi dodatkami .
Ziemniaki obierz i pokrój . Zalej osoloną wodą i wstaw do gotowania . Kiedy woda zacznie wrzeć, dodaj do garnka ulubione warzywa, np. marchew, pietruszkę, kalafiora, a nawet brokuł czy paprykę . Kompozycja smaków zależy od Twojej inwencji i tego, co akurat masz pod ręką w lodówce .
Składniki na krem z ziemniaków gotuj do miękkości . Jeśli masz do dyspozycji bulion, dolej go do garnka. Kiedy warzywa zmiękną, a nadmiar płynu odparuje, wyłącz gaz na kuchence i pozostaw potrawę do ostygnięcia . Następnie zblenduj je na gładki krem i dopraw do smaku.
W międzyczasie możesz przygotować smakowite dodatki do zupy z ziemniaków . Wystarczy, że podsmażysz boczek z cebulką. Do takiej kompozycji doskonale wpasują się również pieczarki . Na szybki posiłek egzamin zdadzą też ziołowe lub czosnkowe grzanki zrobione na patelni .
Krem z ziemniaków zabiel kwaśną lub słodką śmietaną albo serkiem topionym . Przed podaniem udekoruj zieleniną, taką jak natka pietruszki czy świeży koperek . Potrawa gotowa jest do podania po ostatecznym przyprawieniu . Często niedoceniane ziemniaki mają szereg wartości odżywczych . Najdroższe ziemniaki serwuje pewna ceniona krakowska restauracja .