Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Show-biznes od kuchni > Poszedł do najlepszej restauracji w Polsce. Cena ziemniaków zwala z nóg
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 01.03.2023 18:14

Poszedł do najlepszej restauracji w Polsce. Cena ziemniaków zwala z nóg

YouTuber przegląda rachunek w restauracji
Screen z filmu na kanale YouTube Maciej Je

Myśleliście, że w klepach jest drogo? Na widok ceny ziemniaków w uznanej krakowskiej restauracji przetrzecie oczy ze zdumienia. 2 pieczone ziemniaki kosztują tam kilkanaście złotych. Znany YouTuber jednoznacznie określił ceny poszczególnych pozycji w karcie.

Rekordowa cena ziemniaków w restauracji z Krakowa

1 kilogram ziemniaków w sklepie spożywczym to obecnie koszt od 1,50 złotych do 4 złotych. Zależy on od odmiany warzywa oraz tego, czy jest ono krajowe, czy importowane. Na zupełnie inną kwotę można natknąć się w menu restauracji Fiorentina Dom Polski. Oceny zarówno smaku dań, jak i ich cen dokonał prowadzący youtubowego kanału Maciej Je.

Restauracja słynie ze steka Fiorentina, któremu zawdzięcza swoją nazwę. W jej ofercie znajdują się także mniej wyszukane na pierwszy rzut oka dania. Jednym z nich są ziemniaki pieczone w popiele. Za ten specjał trzeba zapłacić aż 19 złotych.

Włączyła kamerę i pokazała, jak obiera czosnek. Nie ma szybszego sposobu

Z czego słynie restauracja Fiorentina Dom Polski?

Restauracja Fiorentina Dom Polski znajduje się w samym centrum Krakowa. Ostatnio wybrana została najlepszą restauracją w Polsce. Odznaczenie przyznane zostało w ramach konkursu World Culinary Awards. Dzięki Maciejowi z YouTuba wiemy, że nie tylko smak, ale także ceny są tam mistrzowskie.

Fiorentina Dom Polski to obecnie jedyna restauracja w Polsce, która może pochwalić się gwiazdką Michelin. Prestiżowa nagroda przyznawana jest jedynie wybitnym lokalom. Czy usprawiedliwia ona niebotyczne ceny w karcie? Mogliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu oczami Macieja z kanału Maciej Je.

Pośród innych pozycji z menu Maciej zamówił pieczonego ziemniaka. Na rachunku widniała koło niego cena 19 złotych. Ciężko powiedzieć, czy to dużo czy mało, dopóki nie skosztujemy warzywa. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Na czym polega niezwykłość ziemniaka podawanego w restauracji? Warzywo na początku wkładane jest do pieca. Następnie wydrąża się z niego miąższ i łączy go na puree z dodatkiem masła rozmarynowego. Aromatyczna masa wkładana jest na koniec z powrotem do upieczonego warzywa, podpiekana w piecu i podawana.

Niesamowite, przepyszne, ogromne zaskoczenie. Takimi słowami określił potrawę degustator. W jego opinii pozornie prosty dodatek dorównuje poziomem popisowemu daniu restauracji. Czy z całą tą wiedzą skusilibyście się na ziemniaki za 19 złotych?

Jakie są ceny pozostałych dań w restauracji Fiorentina Dom Polski?

YouTuber Maciej dokonał niemałego przeglądu oferty restauracji. Skosztował zarówno przystawek, dodatków, dania popisowego jak i deserów. Kolacja okraszona została dodatkiem czerwonego wina i wody. Rachunek, który dostał YouTuber wynosił prawie 1 tysiąc złotych.

Koszt popisowego dania, czyli steka Fiorentina wyniósł 54 złote. Dodajmy, że podana cena dotyczy 100 g produktu. Przy niemal kilogramowym kawałku mięsa oczywiście proporcjonalnie urosła. Finalnie wyniosła dokładnie 486 złotych.

Na przystawkę Maciej wybrał mus z oscypka podawany z konfiturą. Jego smak ocenił na bardzo dobry i wręcz zaskakujący. Aby skosztować takiego rarytasu przygotujcie się na koszt 58 złotych. Zasadność takiej ceny każdy powinien ocenić we własnym zakresie.

Drugą pozycją z działu przystawek był pstrąg ojcowski macerowany z solą. Tu kwota na rachunku była jeszcze wyższa, bo w wysokości aż 66 złotych. Smak był wybitny, czyli dokładnie taki, jakiego spodziewać się po restauracji z podobną renomą. Czy bylibyście jednak w stanie tyle zapłacić za przystawkę z ryby?

Osłodzeniem wysokiego rachunku bynajmniej nie był deser. W jego ramach zaserwowano kremówkę z pigwą. Za niewielkie, choć ponoć pyszne ciasteczko przyszło YouTuberowi zapłacić 42 złote

Koniec końców miejsce ocenione zostało bardzo wysoko. Zdecydowanie jednak restauracja skierowana jest do klientów z zasobniejszym portfelem. Prestiżowe odznaczenia mają swoje odzwierciedlenie w kwotach widocznych w menu. Stanowczo nie każdy zdecyduje się na taką wizytę. Restauracyjny rachunek zaskoczył nawet znaną dziennikarkę. Z pierwszej ręki wiemy, z czego wynikają horrendalne ceny w lokalach gastronomicznych.

pieczony ziemniak.png
Canva / john shepherd

Źródło: YouTube @Maciej Je