Ślimaki zjadają ogórki i pomidory? Rozsyp to po roślinach, uratujesz całe zbiory

W maju rozpocznie się sezon na sadzenie ogórków i pomidorów do gruntu. Wtedy też w ogródkach pojawią się ślimaki żerujące na warzywach. Na całe szczęście istnieje sposób, dzięki któremu można uchronić uprawy. Pomocny okaże się jeden z produktów ze sklepu ogrodniczego.
Szkodnik w ogrodzie
Choć ślimaki są niewielkich rozmiarów i nie są uznawane za zagrożenie, potrafią wyrządzić spore spustoszenie w ogrodzie. Ich łupem padają uprawy z warzywami, najczęściej pomidorów i ogórków. Pozbycie się szkodników nie należy do najłatwiejszych. Trzeba to jednak zrobić, bo ślimaki uszkadzają liście, pędy, niekiedy także bulwy, a w późniejszej fazie rozwoju rośliny, jej owoce. Skutkuje to pogorszeniem się jakości i liczby zbiorów.
Sposobów jest kilka. Jedne są mniej skuteczne, a inne bardziej. W trosce o warzywa nie można pozwolić sobie na eksperymenty i trzeba postawić na to, co jest już sprawdzone. W tym wypadku jest to mączka bazaltowa. Poznaj jej właściwości oraz sposób użycia, a szkodników pozbędziesz się raz-dwa.

Jak mączka bazaltowa działa na ślimaki?
Na samym początku zaznaczamy, że mączka bazaltowa nie jest substancją toksyczną, więc nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Mimo to w walce ze ślimakami jest niezwykle skuteczna, bo utrudnia poruszanie. Rozsypana wokół upraw mączka tworzy przeszkodę. Kiedy ślimaki przez nią przejdą, oblepią się mączką, a przez to nie będą w stanie przemieszczać się i odpuszczą eksplorację grządek. To jednak nie koniec zalet.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Mączka bazaltowa zawiera także miedź. Pierwiastek skutecznie odstrasza ślimaki, więc uprawy będą bezpieczne jak nigdy wcześniej. Ponadto mączka wchłania wodę, więc stanowi jej naturalny magazyn dla roślin. Aby mączka okazała się skuteczna, należy odpowiednio jej użyć. Instrukcje stosowania przedstawiamy poniżej.

Mączka bazaltowa – jak stosować w ogrodzie?
Do zapewnienia uprawą ochrony potrzeba około 2-3 kg mączki. Należy rozsypać ją wokół roślin, ale zachowując od nich pewien dystans. Najlepszym miejscem będą brzegi grządek.
Dawkowanie powinno odbywać się w suchy dzień, bo to przedłuży żywotność środka. Należy pamiętać, że po każdym, większym opadzie deszczu, rozsypywanie trzeba powtórzyć. Pod żadnym pozorem mączki nie wolno rozsypywać podczas wiatru, ponieważ oblepi ona ciała owadów, w tym tych pożytecznych, np. pszczół.
Niedawno pisaliśmy także o domowym nawozie na ogórki. Wskazaliśmy poradę, dzięki której jajka nie pękną podczas gotowania.






































