Czy można zjeść jelito białej kiełbasy? Tak, ale jest ważny warunek
Na wielkanocnych stołach w Polsce króluje biała kiełbasa, którą jadamy chętnie nawet w kilku postaciach. Warto pamiętać, że nie zawsze można jeść ją w całości.
Biała kiełbasa w jelicie
Przyprawione, drobno zmielone mięso wieprzowe lub wieprzowo-wołowe wypełniające zwierzęce jelito. Tak powinna wyglądać biała kiełbasa . Jej sprzedaż przed świętami Wielkanocy skacze gwałtownie, bo jest ona nieodłącznym elementem żurku .
Kiełbasa taka ma oczywiście wiele więcej zastosowań. Można nawet robić z niej kotlety mielone. Zazwyczaj jednak jemy ją w kawałkach lub wręcz w całości, ufając, że cała nadaje się do zjedzenia.
Kiedy nie można jeść jelita kiełbasy
Dlatego zawsze warto upewnić się, czy jelito kiełbasy, którą kupiliśmy, jest jadalne . Z domową kiełbasą od zaufanego rzeźnika możemy właściwie mieć taką pewność. Jednak jeśli chodzi o produkty spotykane w sklepach, różnie z tym może być.
Dobrym sposobem, żeby odróżnić naturalne jelito od folii , jest sprawdzenie, jak reaguje ono na wrzątek. Jeśli zrobi się miękkie i będzie zwijać w sposób charakterystyczny dla skóry, możemy spokojnie je jeść.
Jak wybrać dobrą białą kiełbasę
Kiedy szukamy w sklepie białej kiełbasy na wielkanocne wybory, warto kierować się kilkoma przestrogami. Po pierwsze, b iała kiełbasa musi być… cóż, biała . Jeśli jest różowawa, może to oznaczać dodatek konserwantów, a może także barwników. Taka kiełbasa będzie może bardziej apetyczna z wyglądu, ale pełna niepotrzebnej chemii.
Paradoksalnie, warto jednak pilnować, by nie była także zbyt jasna . To może z kolei wskazywać na dużą ilość tłuszczu. Właściwa biała kiełbasa powinna być szarawa, nawet jeśli nie każdemu wyda się to apetyczne. Na pewno zyska w potrawie, którą na niej przyrządzimy.
Wypróbuj też przepis na kotlety mielone z białej kiełbasy i sposób na nietypowy naturalny barwnik do jaj .