Czy warto codziennie jeść masło?
Świeża i puszysta kromka chleba nie jest dopełniona bez warstwy masła, który nadaje kanapkom zupełnie nowego wymiaru. Z uwagi na zawieranie dużych ilości tłuszczów nasyconych, nie należy przekraczać 1 łyżki stołowej masła dziennie. Dlatego warto podliczyć ogólną ilość spożywanego masła w ciągu doby, gdyż często dodaje się je do innych potraw.
Masło, zaraz obok zwykłego oleju roślinnego, stanowi jeden z najczęstszych tłuszczy wybieranych przez większość osób. Ma ono przyjemny i delikatny smak, a także nadaje się do gotowania przy zachowaniu niskich temperatur, ponieważ ma niski próg dymienia.
Niestety jego największą zaletą jest właśnie smak, ponieważ skład oraz właściwości nie napawają optymizmem - szczególnie unikać go powinni ludzie, którzy są w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, lub cierpią na zaburzenia lipidowe.
Ile masła można jeść w ciągu dnia?
Eksperci od żywienia tłumaczą, że w maśle przeważają nasycone kwasy tłuszczowe, które nie są zdrowe dla ludzkiego organizmu. Stanowią one od 63 do aż 68 procent wszystkich kwasów tłuszczowych, z tego powodu powinno się ograniczać jego spożycie.
Jak wynika z badania przytoczonego przez portal zywienie.abczdrowie.pl, przeprowadzonego w 2016 roku, jedzenie 14 g masła dziennie nie przyczynia się do pojawiania się problemów kardiologicznych, zawałów czy zatorów żył.
Wynika z tego, że bezpieczną dla zdrowia dzienną ilością masła jest jedynie jedna łyżka stołowa. Aby w pełni czerpać przyjemność z tego tłuszczu, lepiej jest smarować nim pieczywo - wtedy poczuje się najwięcej jego smaku.
Kto powinien zrezygnować z masła?
Zaleca się, aby osoby starsze nie miały diety opartej jedynie na tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, gdyż są oni w grupie ryzyka chorób układu krążenia. Zamiast masła można używać margaryn miękkich, które zawierają najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych.
Ludzie zmagający się z miażdżycą, podwyższonym cholesterolem czy chorobą niedokrwienną serca, powinni całkowicie zrezygnować z masła. Tak jak w przypadku osób starszych, dobrą alternatywą są margaryny miękkie do chlebów, a podczas gotowania warto korzystać z olejów roślinnych o wysokim progu dymienia.
Niewielkie porcje masła można również dodawać do zup, o ile nie są gotowane na mięsie. Porcje rosołowe są zazwyczaj mocno otłuszczone, a więc znajduje się w nich duża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto dodawać masło do kawy. Ten tekst zdradza przepis na domowe masło z maselnicy.
Źródło zdjęcia: canva/Mizina, Getty Images Pro
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl; mamadu.pl